Viss, ko tu gribēji zināt par mandarīniem, bet baidījies pajautāt

Ziemas tuvošanos var prognozēt pēc “bļitkotāju” parādīšanās uz pusaizsalušām ūdenstilpēm, savukārt mandarīni tirgū un veikalu plauktos liecina, ka pavisam drīz gaidāmi Ziemassvētki. Dažkārt apjukumu rada tas, ka oranžais auglis dažkārt tiek dēvēts par mandarīnu, klementīnu, satsumu – tas ir viens un tas pats vai kaut kas cits? Portāls “tv3.lv” nolēma ieviest skaidrību – kas ir kas.

2022. gada 26. novembrī 10:00

“Labdien, Citrus reticulata,” – tā, dzirkstot C vitamīnam, ar sevi iepazīstinātu oranžais, sulīgais auglis, kuru mēs ikdienā pazīstam ar dažādiem nosaukumiem – mandarīns, klementīns, tandžerīns, satsuma utt. Atšķirības, neraugoties uz dažādajiem nosaukumiem, ir vien niansēs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas varētu pastāstīt vairāk par šiem brīnišķīgajiem augļiem, ja vien ne to tirgotāji? Tāpēc “tv3.lv” devās lauku pētījumā uz Rīgas Centrāltirgu, lai apvaicātos tirgotājiem, kādus mandarīnus pašlaik labāk pirkt.

Kad pirkt kādus mandarīnus?

FOTO: Gunita Kļava / LETA

Kā pastāstīja kāds Centrāltirgus tirgotājs, pirms Ziemassvētkiem jāpērk klementīni, jo tad tie ir saldi un sulīgi. Pirms Ziemassvētkiem nav ne vainas arī Spānijas un Itālijas mandarīniem, taču no Marokas nākušie mandarīni, kā izteicās tirgotājs, esot tik skābi, ka “žokli griežot riņķī” – tie nogatavojoties vēlāk.

Klementīns, satsuma, tanžerīns – kāda atšķirība?

FOTO: pixabay.com

Mandarīnus mēdz dēvēt dažādi – klementīns, satsuma, tanžerīns. Vai ir kāda atšķirība? Par satsumu dēvē visus tos oranžos augļus, kuri ir bez sēkliņām. Tāpēc, ja Tev ūsains onkulis tirgū saka – očeņ vkusnije mandarini (ļoti garšīgi mandarīni – red.), droši vari iebilst – pfff, tā taču ir satsuma!

Par klementīniem tiek uzskatīti parasto mandarīnu un saldo apelsīnu hibrīds. Tie parasti ir lielāki par parasto mandarīnu. Angliski runājošajā pasaule to arī pazīst kā Pateicības dienas apelsīnu vai Ziemassvētku apelsīnu, jo tas ir laiks, kad klementīni nogatavojas. Pirmoreiz par klementīnu Eiropā dzirdēts vien 20 gs. sākumā. Tiek uzskatīts, ka klementīns nosaukts par godu franču garīdzniekam Klementam Rodjē. Viņš Alžīrijā rūpējies par bāreņu namu un savā dārzā atklājis nezin kā iemaldījušos šo citrusaugļu hibrīdu, to pašu klementīnu.

Tanžerīni ir tie paši mandarīni, klementīni, satsuma utt. Tikai tā tos tradicionāli iesaukuši Amerikas kontinentā, jo kādreiz mandarīni uz Ziemeļameriku sūtīti no Marokas ostas Tanžeras.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izcelsme

FOTO: pixabay.com

Tiek uzskatīts, ka mandarīnu senči bija “aziāti” – to dzimtene ir Dienvidaustrumāzija. Ķīnā mandarīnus audzēja jau pirms 3000 gadiem. Eiropā mandarīni nonāca vien 19. gs., bet par klementīniem pirmās ziņas parādījās tikai 20. gs. sākumā.

Savukārt tanžerīnus Ziemeļamerikā dēvē šajā vārdā, jo sākotnēji tie tika importēti no Marokas ostas Tanžeras.

Vai mandarīniem piemīt ārstniecisks efekts?

FOTO: pixabay.com

Tradicionālajā ķīniešu medicīnā pastāv uzskats, ka mandarīns ir auglis, kas veicina ch’i. Kā jau mēs visi labi zinām, tad ch’i ir dzīvai būtnei piemītoša dabiskā enerģija, dzīves griba vai enerģijas plūsma.

Savukārt rietumu modernajā medicīnā tiek uzskatīts, ka mandarīni mazina vēdera uzpūšanos, veicina zarnu trakta darbību un gremošanu.

Lai kā sauktu gardo oranžo augli – par klementīnu, tanžerīnu vai satsumu – nepalaid garām šo laiku, atrodi savus garšīgos, saldos un sulīgos mandarīnus! Nopērc kilogramu oranžo augļu un noklausies šo dziesmu, kas veltīti mandarīniem vai arī kādai, kas par tādu tiek dēvēta!:)

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm