Vilkābeles ārstnieciskās īpašības: kā tās pareizi izmantot un kādos gadījumos jāievēro īpaša piesardzība

Rudens ir bagāts ar ārstniecības augiem. Viens no populāriem, ārstniecībā un profilaksē iecienītajiem augiem ir vilkābele. Tās ārstnieciskās īpašības izsenis tiek saistītas ar sirds un asinsvadu veselību. Kādas ir vilkābeles ārstnieciskās īpašības, kā tās pareizi izmantot un kādos gadījumos jāievēro īpaša piesardzība? Stāsta “Benu Aptiekas” klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

15. septembrī 14:35

Vilkābeles drogu pielietojums ir plašs, stāsta farmaceite. Ārstnieciskajām vajadzībām tiek izmantoti gan augļi, gan ziedi un lapas. Drogai ievāc vilkābeļu ziedus un lapas ziedēšanas sākumā, kā arī nogatavojušos augļus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilze Priedniece,
farmaceite

“Vilkābeles droga satur flavonoīdus, miecvielas, kumarīnus, polifenolus, ēterisko eļļu, vitamīnus un citas vērtīgas vielas, tāpēc tās kļuvušas par iecienītu dažādu preparātu sastāvdaļu – tās izmanto gan bezrecepšu medikamentu, gan uztura bagātinātāju ražošanā.”

Vilkābele sirds un nervu sistēmas atbalstam

Vai zināt, kādas ir vilkābeles ārstnieciskās īpašības un kā tās palīdz rūpēm par sirdi? Kā skaidro klīniskā farmaceite I. Priedniece, vilkābelei piemīt sirdsdarbību tonizējoša un spēcinoša, asinsspiedienu pazeminoša, asinsvadus paplašinoša un nomierinoša iedarbība.

Ilze Priedniece,
farmaceite

“Tāpat vilkābelei ir antioksidanta īpašības. Tā palīdz uzturēt sirds un asinsvadu funkcijas un uzlabot asinsriti. Vilkābeli saturošus preparātus izmanto arī sirds mazspējas gadījumā.”

Kādos vēl gadījumos var noderēt vilkābeli saturoši preparāti? Visbiežāk tos lieto sirds veselībai, pie sirdsdarbības traucējumiem, paātrinātas sirdsdarbības pie trauksmes, stresa, miega traucējumu un bezmiega gadījumā.

Iecienītākās lietošanas formas

Ilze Priedniece,
farmaceite

“Viens no iecienītākajiem vilkābeles preparātiem aptiekas klientu vidū ir pilienu formas preparāti sirdij, kuru sastāvā ir vilkābeļu augļu šķidrais ekstrakts vai tinktūra kopā ar māteres lakstu un baldriāna sakņu tinktūru vai citā kombinācijā ar māteres, baldriāna un piparmētras tinktūru.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šos līdzekļus lieto kā palīglīdzekli funkcionālu sirdsdarbības traucējumu, sirds mazspējas un trauksmes gadījumos.

Taču vilkābeli izmanto arī daudzos citos bezrecepšu medikamentos un uztura bagātinātājos. Populārākie no tiem ir:

  • Tinktūra un šķidrais ekstrakts. Tos gatavo no vilkābeļu augļiem un izmanto kā palīglīdzekli sirdsdarbības traucējumu, piemēram, paātrinātas sirdsdarbības un paaugstināta asinsspiediena, sirds mazspējas gadījumā.
  • Uztura bagātinātāji sirdij – kopā ar minerālvielām kalciju, magniju, cinku, kāliju, arī koenzīmu Q10 vai dabas vielām, piemēram, ķiploka ekstraktu.
  • Uztura bagātinātāji nervu sistēmai – kopā ar B grupas vitamīniem, magniju un ārstniecības augu ekstraktiem ar nomierinošu iedarbību, piemēram, baldriāna, pasifloras, apiņu, melisas un citiem ekstraktiem.
  • Nomierinošie un miegu veicinošie līdzekļi. Tie var būt tablešu, kapsulu, šķīdumu un sīrupu veidā kopā ar baldriāna, apiņu, māteres, asinszāles un melisas ekstraktu.
  • Kompleksās zāļu tējas – sirds un asinsvadu, kā arī nervu sistēmai kopā ar citiem ārstniecības augiem.

Tāpat vilkābeli saturošus preparātus plaši izmanto geriatrijā – gados vecāku cilvēku ārstniecībā un aprūpē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm