Medicīnas sasniegumi: Latvijā pirmo reizi pielieto jaunu apetīti regulējošu metodi

“Veselības centru apvienības” daudzprofilu ķirurģijas klīnikā “AIWA Clinic” pacientei Latvijā pirmo reizi ir ievadīts intragastrāls balons svara samazināšanai, informēja klīnikas pārstāvji. Šādai mūsdienīgai medicīniskai apetīti regulējošai manipulācijai nav nepieciešama endoskopija ar narkozi.

22. martā 12:21
Maksims Mukāns
ķirurgs

“Virssvars un aptaukošanās ir saistīta ar sociāli-psiholoģisku un estētisku diskomfortu, taču tā ir tikai aisberga virsotne. Daudz lielāka problēma ir dažādu orgānu sistēmu darbības traucējumi, kas savukārt rada finansiāli ekonomiskas sekas gan individuāli pacientam, gan kopumā ārstniecības nozarei.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Speciālists uzver liekā ķermeņa svara negatīvo ietekmi uz daudziem fizioloģiskiem procesiem organismā, jo īpaši, runājot par sirds-asinsvadu un respiratoro sistēmu. Viena no biežākajām patoloģijām, kas izraisa gan imunitātes traucējumus, gan paaugstina mirstību no sirds asins vadu slimībām, ir 2. tipa cukura diabēts.

“Protams, vislabāk būtu spēt uzturēt veselīgu svaru visa mūža garumā, un, ja nu pēkšņi tas sāk pieaugt, meklēt speciālistu palīdzību, lai koriģētu ieradumus un dzīvesveidu. Tomēr dažkārt tas neizdodas, un, kad aptaukošanās jau diagnosticēta, svara zaudēšana ir daudz grūtāka. Kaut vai tādēļ, ka daudzas fiziskās aktivitātes ir liegtas vai pat neiespējamas, taču ar striktu diētu vien būtisks ķermeņa masas zudums nav panākams,” norāda Maksims Mukāns.

Kuņģa balona jeb intragastrālās balona sistēmas izmantošana ir svara zaudēšanas metode, kuras laikā caur muti kuņģī ievada kapsulu ar katetru. Kad kapsulā ievietotais balons ir norīts, veic rentgenu, lai pārliecinātos, ka kapsula ir pareizā vietā. Tad to piepilda ar 550 mililitrus neitrāla šķīduma – tā panāk sāta sajūtu. Lai pārliecinātos, ka balons ir piepildījies pilnvērtīgi, rentgenu veic atkāroti. Intragastrālais balons nav paredzēts pacientiem, kuriem ir veiktas kuņģa operācijas, tai skaitā bariatrijas ķirurģija, smaga aknu, nieru, plaušu mazspēja, grūtniecība, liela diafragmāla trūce un pacientiem ar normālu svaru.  Procedūra ilgst nepilnu pusstundu rentgena kabinetā. Šīs manipulācijas veikšanai nav jāuzturas stacionārā.

Dažas dienas pēc balona ievietošanas pastāv iespēja, ka pacients var just spazmas vēderā, sliktu dūšu, var būt neliela vemšana. Lai iespējamo diskomfortu samazinātu, divas nedēļas pirms procedūras lieto ārsta norādītu medikamentu kuņģa izdalītās skābes daudzuma samazināšanai, bet no rīta pirms procedūras un divas dienas pēc tās – līdzekli pret vemšanu. Balons atrodas kuņģī četrus līdz sešus mēnešus un pēc tam izšķīst.

2021. gadā veiktā pētījuma metaanalīzē konstatēts, ka četru mēnešu laikā pacients zaudē vidēji 12% (10-14%) no kopējā svara un 49% (30-67%) no liekā svara.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kapsula nebija liela, tomēr psiholoģiski to bija grūti norīt katetra dēļ. Kamēr balons pildījās ar šķidrumu, diskomforta nebija. Kad tas uzpildījās, uzreiz parādījās  pilnuma sajūta,” stāsta “AIWA Clinic” paciente. Viņa saņēma arī “Allurion” fitnesa aproci un elektroniskos svarus, kā arī licenci lietotnei, kas ļauj sekot svara samazināšanās rādītājiem un fiziskajai aktivitātei. Lietotnē ir plašs materiāls par svara kontroli un intragastrālo balonu, kā arī iespējā uzrakstīt ziņu ārstam vai uztura speciālistam. Pacienta panākumus svara zaudēšanā var redzēt gan ārstējošais ārsts, gan uztura speciālists.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm