Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Deguna asiņošana: cēloņi un noderīgi padomi
Deguna asiņošanu ietekmē dažādi faktori, tostarp vides faktori. Daudziem cilvēkiem bieža deguna asiņošana ziemā ir kaitinoša aukstās sezonas blakusparādība.

Kad ārā temperatūra nokrītas zem nulles grādiem, dažiem cilvēkiem rodas biežāka deguna asiņošana. Pat cilvēkiem, kuri gandrīz nekad nesaskaras ar deguna asiņošanu pārējā gada laikā, raksta portāls aussiedlerbote.de.
Kas izraisa deguna asiņošanu ziemā
Galvenie cēloņi ziemā ir auksts un sauss gaiss, kas ietekmē deguna gļotādu. Mitrums ir ļoti svarīgs cilvēka degunam, lai deguna iekšpusē esošie matiņi varētu ātri attīrīt netīrumus un baktērijas, ko tas ieelpo.
Deguna gļotāda ziemas mēnešos izžūst ātrāk, baktērijas degunā paliek ilgāk un izraisa infekcijas. Tas arī palielina deguna mazo asinsvadu plīsuma risku, ko pamanām kā deguna asiņošanu. Īpaši viegli tiek traumēti deguna asinsvadi, spēcīgi izšņaucot degunu.
Novērojums, ka ziemā bieži notiek deguna asiņošana, arī agrāk ir zinātniski pierādīts. 2014. gadā amerikāņu pētnieku grupa, kuru vadīja LOR-speciālists Metjū Pērkijs (Matthew R Purkey) no Čikāgas, kopumā sekoja 2405 pacientiem ar biežu deguna asiņošanu un pētīja, kā deguna asiņošanas biežums izplatījās gada laikā. Amerikāņu pētnieki secinājuši, ka deguna asiņošana visbiežāk notiek janvārī un retāk septembrī – un tas ir aukstā laika dēļ.
Deguna asiņošanu var novērst
Ja deguna asiņošanu izraisa deguna gļotādas sausums, to var novērst ar speciālām deguna ziedēm. Regulāra deguna mazgāšana un deguna aerosoli var arī novērst deguna asinsvadu plīsumus.
Ja iekštelpu gaiss ir ļoti sauss, gaisa mitrinātāji var nodrošināt patīkamu iekštelpu klimatu. Gaisu telpā var mitrināt arī liellapu telpaugi. Un nedrīkst aizmirst: “Pietiekami daudz dzert!” – tas palīdz uzturēt gļotādu mitru.
Pieci padomi, kā apturēt deguna asiņošanu:
- Saglabā taisnu stāju: jāsēž taisni vai ķermeņa augšdaļai jābūt paceltai, lai novērstu asiņošanas iekļūšanu elpceļos.
- Noliec galvu uz priekšu: Agrāk tika ieteikts noliekt galvu atpakaļ, lai apturētu asiņošanu, taču tas izraisa asins plūsmu atpakaļ rīklē un caur barības vadu kuņģī, kas var izraisīt sliktu dūšu un vemšanu. Tāpēc, kad asiņo deguns, labāk galvu noliec uz priekšu, lai asinis vieglāk izplūstu no deguna. Vislabāk ir turēt zem deguna absorbējošu drānu.
- Lieto aukstu kompresi: aukstums bieži palīdz pret deguna asiņošanu. Ja uz kakla aizmugures vai tieši uz deguna uzliksiet aukstu kompresi, piemēram, audumā ietītu ledus iepakojumu, asinsvadi sašaurināsies. Tas palīdz apturēt asiņošanu.
- “Nebloķējiet degunu”: pat ja deguna asiņošana ir veiksmīgi kontrolēta šādā veidā, deguna asiņošanu nekādā gadījumā nedrīkst bloķēt ar kabatlakatiņiem vai citiem līdzekļiem. Iemesls tam ir tas, ka bojājumi ātri atveras, kad aizbāznis tiek noņemts no nāss.
- Nešņauciet degunu: ja deguna asiņošana samazinās, nešņauciet degunu uzreiz. Deguna šņaukšana var izraisīt jaunus asinsvadu bojājumus.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!