Kāpēc sieviešu un vīriešu krekliem pogas ir pretējās pusēs?

Parastās ikdienas drēbes slēpj daudz noslēpumu. Kāpēc uz sieviešu apakšveļas ir bantes, kāpēc šņorzābakos ir iešūti rāvējslēdzēji un kāpēc sieviešu un vīriešu krekliem pogas ir pretējās pusēs?

2022. gada 29. novembrī 12:11

Atbildi uz jautājumu, kāpēc sieviešu un vīriešu krekliem pogas ir pretējās pusēs, meklēja “The Sun” žurnālisti. Tur modes vēstures eksperti stāstīja, kā sabiedrības uzbūve pirms daudziem gadsimtiem veidojusi paražu, kas tiek ievērota arī mūsdienās: vīriešu krekliem pogas šūt kreisajā pusē, bet sieviešu – labajā pusē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izrādās, šāds aizdares izkārtojums uz vīriešu apģērba varētu būt saistīts ar duelēšanas tradīcijām. Goda cīņās dalībniekiem bija vieglāk ar kreiso roku attaisīt drēbes, lai atmestu visu lieko un sagatavotos cīņai. Tā kā lielākā daļa cilvēku ir labroči, tad arī zobenus turēja labajā rokā. Tāpēc jebkurām manipulācijām ar drēbēm kreisā roka palika brīva, un tāpēc aizdare tika veidota tā, lai to būtu ērti atvērt ar kreiso roku.

FOTO: PIXABAY

Attiecībā uz sieviešu kreklu pogām ekspertiem nav viennozīmīgas versijas. Daži domā, ka tos sāka šūt labajā pusē, jo bija jābaro mazuļi. Šeit modelis ir tieši pretējs vīriešiem – sieviete bieži tur bērnu ar kreiso roku, lai labā roka būtu brīva citām darbībām. Piemēram, krekla atpogāšanai pirms barošanas.

Vēl viena teorija par šīs tradīcijas izveidošanos saistīta ar jāšanas īpatnībām. Tā kā dāmām bija gari un smagi svārki, apakšveļa bija gandrīz līdz grīdai un tajā pašā laikā bija jāievēro etiķete, tad ar zirgiem bija jājāj sānis, abas kājas metot uz labo pusi. Poga kreisajā pusē jāšanas laikā neļāva vējam iekļūt zem krekla.

Ir vēsturnieki, kas domā, ka patiesībā šūt pogas no dažādām pusēm sāka sieviešu emancipācijas ziedu laikos, kad sievietes sāka valkāt bikses un citus vīriešu garderobes elementus, nevis neērtas korsetes un garos svārkus. Tad drēbnieki, lai nesajauktu, iespējams sāka šūt pogas dažādos veidos.

FOTO: PIXABAY

Arī izdevums “The Atlantic” izvirzīja savu versiju, vainojot Napoleonu Bonapartu šādā sadalījumā. Francijas imperatoram patika staigāt ar roku starp krekla pogām – tas fiksēts arī viņa portretos. Par šo ieradumu viņu it kā bieži ķircinājušas dāmas, kas kopējušas valdnieka pozu. Ir leģenda, ka tā aizkaitinātais Napoleons, varēja pavēlēt drēbniekiem uzšūt sieviešu kreklus tā, lai pogas šuj no otras puses un tādējādi pārtrauktu izsmiešanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr ticamāka izskatās versija no sieviešu blūžu zīmola dibinātājas Melānijas M. Mūras. Viņa atgādināja, ka 13. gadsimtā, kad tika izgudrotas pogas, tāpat kā jebkura jauna tehnoloģija, šie stiprinājumi bija ļoti dārgi. Bagātās dāmas, kuras varēja atļauties valkāt tērpus ar pogām, ģērbās nevis pašas, bet ar istabenes palīdzību. Tāpēc tās tika uzšūtas uz kleitas tā, lai kalponei būtu ērti tās sapogāt, nevis saimniecei. Tajā pat laikā vīrieši ģērbās paši, tāpēc viņiem ērtākais pogu izvietojums uz krekla bija spoguļattēlā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm