Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Pavasara saulgriežu jeb Lielās dienas pasākumi Rīgā
Lielā diena ir viens no četriem nozīmīgākajiem punktiem kalendārajā gadā – šajā dienā aizveras vārti ziemai. Šī diena ir spēka pilna un katrs to var izjust, piedzīvot, izejot dabā un veicot rituālus kopā ar sev tuviem cilvēkiem. Lielās dienas svinības 18. martā būs Latvijas Etnogrāfikajā brīvdabas muzejā un Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta”, bet 20. martā no pulksten 6.00 kopā sauli modinās Arkādijas parkā, Lucavsalā un pirmo gadu arī Zaķusalā.

Lielās dienas sagaidīšanas koncerts “Kievād tulūb – pavasaris nāk”
Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” 18. martā pulksten 16.00 Lielās dienas sagaidīšanas koncerts “Kievād tulūb – pavasaris nāk”.
Lieldienās, pēc senām tradīcijām, notiek arī putnu sasaukšanās. KAC “Imanta” piedāvā Putnu sasaukšanās koncertu kopā ar Salaspils jaukto kori “Lōja”. Pavasarīgajā koncertā būs dzirdamas gan latviešu un līvu tautasdziesmas, gan arī Elīnas Oses, Austra Kalniņa un Elīnas Selgas oriģinālmūzika.
Jauktais koris/ Siegā kūor “Lōja” ir Salaspils lībiešu koris, un pagaidām vienīgais lībiešu koris pasaulē. Koris dzied visdažādāko repertuāru, tostarp latviešu un pasaules kormūzikas klasiku, mūsdienu komponistu sacerējumus un garīgo mūziku.
Lielā diena Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā Lielā diena tiks svinēta 18. martā no pulksten 12.00 – 15.00. Gaidīts būs ikviens – gan liels, gan mazs, lai kopīgi izdzīvotu Lielās dienas tradīcijas un dabas atmodu.
LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu izsludinājis par Lībiešu kultūrvēsturiskā mantojuma gadu, tāpēc arī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Lielo dienu svinot, šogad īpaši izceltas būs senās lībiešu pavasara ritu tradīcijas, kuras vadīs Rīgas folkloras draugu kopa “Skandinieki”.
Svētku gaitā tiks godināta saule, Zemes un Ūdens māte, gatavotas dzīvības rīkstes, modināti putni, veikti šūpoļu pušķošanas un vēršanas riti. Pie Vidzemes sētas tiks krāsotas olas, notiks olu kaujas un radošās darbnīcas bērniem, būs spēles un rotaļas, skanēs Lieldienu dziesmas, Valmieras etno kokļu grupa ILGÕ ļaus izbaudīt pavasara skaņas kokļu skanējumā, bet Rīgas Danču klubs iegriezīs priecīgus dančus.
Pulksten 12.45 Cepļa kalnā “Skandinieku” vadībā notiks īpašais putnu modināšanas rituāls. Putnu modināšana ir sena, tieši lībiešiem raksturīga tradīcija. Tā saistās ar Baltijas jūras somu (lībiešu, igauņu, somu, karēļu un citu) mītiskajiem priekšstatiem par pasaules izcelšanos no ūdensputna olas, tāpēc putni ir izmantoti senajās rotās, piemēram, plaši pazīstami ir tā dēvētie “lībiešu putniņi” – piekariņi, kas atrodami arheoloģiskajos materiālos lībiešu savulaik apdzīvotajās vietās, putni redzami arī klinšu gleznojumos Karēlijā, Somijā un citviet.
Putnu modināšana, kas lībiešiem iezīmē gada sākumu un visa dzīvā atmošanos, ir šī senā mīta atbalss. Lībiešu tradīcija sakņojas tradicionālā uzskatā, ka gājputni rudenī neaizlido, bet ziemu pārlaiž jūras, upes vai ezera dibenā vai krastā, un pavasarī tie jāmodina.
Ieejas biļetes iespējams iegādāties gan bilesuparadize.lv, gan pie muzeja Centrālās ieejas.
Lielās dienas saules sagaidīšana Arkādijas parkā, Lucavsalā un Zaķusalā
Rīgā kopā sauli modinās 20. martā no pulksten 6.00 trīs vietās – Arkādijas parkā, Lucavsalā un pirmo gadu arī Zaķusalā. Lielās dienas rituāli notiks folkloras kopu pavadībā. Zaķusalas Austrumu galā, aiz Radio un televīzijas torņa, apmeklētājus gaidīs folkloras kopas “Grodi” un “Garataka”, Lucavsalas atpūtas parkā Jasjukeviču ģimene (tradīciju kopa “RADI”), savukārt Arkādijas parkā rituālu vadīs Latvijas Folkloras biedrība.
Bez Saules sagaidīšanas notiks arī tādas rituālās darbības kā putnu dzīšana, gavilēšana, šautru mešana, šūpoļu rotāšana, mutes mazgāšana un citas.
“Patlaban it sevišķi svarīgi apzināties savas saknes un tautas tradīcijas un, pats galvenais, būt kopā. Saules sagaidīšanai un pavasara ekvinokcijai piemīt maģija. Kurš to piedzīvo, attīrās no negatīvās enerģijas un pozitīvi uzlādējas līdz pat nākamajiem – vasaras saulgriežiem. Aicinu ikvienu piecelties agri no rīta, atmest slinkumu un aizbildināšanos, saģērbties atbilstoši laikapstākļiem un ļauties dabas ritmam,” saka Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” direktore Līga Lukašunas.
Pavasara noformējums pilsētvidē
Pilsētvides plakātos izvietotie attēli ar pirmajiem pavasara vēstnešiem – sniegpulkstenītēm, krokusiem un tulpēm krāsos pilsētu līdz brīdim, kad pavasara ziedi modīsies arī pilsētas apstādījumos un rīdzinieku dārzos.
Līdzīgi kā 2022. gadā, Doma laukumā rīdziniekus un pilsētas viesus priecēs vides objektu grupa “Saules dzirnas”. Tāpat galvaspilsētā dažādās apkaimēs pie maģistrālo ielu krustojumiem izvietos sešus izgaismotus vides objektus “Saules birzis”.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!