Jūrmalā Aspazijas mājā atklās izstādi “Ģēnijs un marcipānčūska”

Ģēniju pāris, kas greznotu katras tautas nacionālo literatūru, – tā par viņiem – Rūdolfu Blaumani un Aspaziju – savulaik rakstīja Berlīnes laikraksti. Jau šodien vakarā Dubultos Aspazijas mājā atklās īpašu ekspozīciju “Ģēnijs un marcipānčūska”, kas ir veltīta Blaumaņa un Aspazijas jeb ģēnija un marcipānčūskas jaukajai draudzībai, vēsta “900 sekundes”.

Ārpusē mierīgajā Aspazijas mājā jau nedēļas sākumā notiek spraiga darbošanās. Māksliniece un Aspazijas mājas pārstāve strādā pie tā, lai apmeklētāji ieraudzītu izstādi “Ģēnijs un marcipānčūska”.

“Viņš jūt, ka Rainim tas nepatīk, viņš protestē par šādu uzrunu, bet viņš paliek pie šīs te čūskas,” ekspozīcijas māksliniece skaidro to, ka Blaumanis Aspaziju saucis par marcipānčūsku vai vienkārši čūsku. Taču tas neesot bijis domāts ļauni, abu izcilo rakstnieku attiecības bijušas draudzīgas. Telpā pie sienām redzami abu draugu un kolēģu silueti, galvenā uzmanība pievērsta viņu gaišajām attiecībām katrā atklātnē.

Linda Jurķe
ekspozīcijas māksliniece

“Jo ēna nerodas bez gaismas. Šeit ir šīs ēnas un silueti, lai mēs spētu parādīt šo gaišumu viņu savstarpējās attiecībās. Te var redzēt tās abas gan aizmugurē, gan priekšā. Patiešām var nomanīt rokraksta ekspresiju, kad tās ir sazīmētas tā diezgan interesanti.”

“Zelta malā” Blaumaņa niedres dzejoļi. Tas ir vērtīgākais eksponāts šajā izstādē.

Aspazijas mājas pārstāve demonstrē nelielu grāmatiņu. To Blaumanis uzdāvināja Aspazijai 1899. gada Ziemassvētkos, pirms tam ierakstot ar savu roku svarīgus vārdus.

“Es nelasīšu vāciski, pateikšu latviski – jūtas ir viss,” tajā teikts.

Ekspozīcijā izcelts un plašāk aplūkots laiks no brīža, kad Aspazija iepazinās ar Blaumani.

Dace Kaukule
Aspazijas mājas pārstāve

“Tā kā šī ir Aspazijas māja, tad izcelti ir šie 12 gadi, kad Rūdolfs Blaumanis iepazinās ar Aspaziju. Viņi pat kopā strādāja, kopā vadīja radošo dzīvi, apgaismoja latviešu tautu.”

Topošās ekspozīcijas centrā būs abu dižgaru rakstāmgaldi, kas tiek simboliski savienoti ar iespieddarbiem. Tas simbolizēs viņu kopdarbu avīzē un arī pārējo radošo sadarbību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm