Ne obligāti bez elektrības: seši padomi, kā pavadīt Zemes stundu

Iestājoties par ilgtspēju un klimata pārmaiņu seku mazināšanu, mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” ilgtspējas eksperti ir apkopojuši vairākus padomus, kā aizvadīt Zemes stundu, kas šogad tiks atzīmēta 25. martā, no plkst. 20.30 līdz 21.30, neaprobežojoties tikai ar elektrisko gaismas ķermeņu izslēgšanu.

21. martā 10:47

Kas ir Zemes stunda?

Pastarpināti dažādiem juridiska rakstura starpvalstu dokumentiem un līgumiem pasaulē pastāv arī virkne nevalstisko organizāciju iniciatīvu un kustību, kas vērstas uz klimata pārmaiņu jautājumu aktualizēšanu. Viena no kustībām, kas ieguvusi visplašāko atpazīstamību, ir Pasaules dabas fonda rīkotā Zemes stunda, kas katru gadu tiek atzīmēta marta pēdējā sestdienā un kuras laikā iedzīvotāji visā pasaulē tiek aicināti no plkst. 20.30 līdz 21.30 pēc vietējā laika uz stundu izslēgt gaismu un maznozīmīgas elektriskās iekārtas. Tomēr Zemes stunda nav tikai par elektroenerģijas ietaupīšanu – šīs iniciatīvas mērķis ir palielināt izpratni par dabas aizsardzību, izcelt problēmas, ar kurām saskaras mūsu planēta, un iedvesmot cilvēkus visā pasaulē dzīvot videi draudzīgāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iestājoties par ilgtspēju un klimata pārmaiņu seku mazināšanu, mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” ilgtspējas eksperti ir apkopojuši vairākus padomus, kā aizvadīt Zemes stundu, kas šogad tiks atzīmēta 25. martā, neaprobežojoties tikai ar elektrisko gaismas ķermeņu izslēgšanu.

Vingro, jogo, meditē sveču gaismā

Sportot, nodarboties ar jogu vai meditēt iespējams ne tikai pie ieslēgtām elektriskajām gaismām. Ļoti piemērotus apstākļus fiziskai un garīgai sevis attīstīšanai un jo īpaši meditācijai var panākt arī sveču gaismā. Jau kopš seniem laikiem cilvēki sveču liesmai piedēvējuši īpašas, teju maģiskas īpašības. Pastāv pat uzskats, ka svece spēj sadedzināt telpā uzkrājušos negatīvo enerģiju. Tomēr, atmetot ezotēriku, pavisam noteikti var apgalvot, ka sveču liesma un degošas sveces smarža nomierina un uzlabo labsajūtu. Pat vairāk – zinātniski pētot dažādu sveču aromātus, pierādīts, ka sveces ar vaniļas aromātu visvairāk ietekmē laimes sajūtas rašanos. Apvienojumā ar meditāciju vai jogu efekts no darbošanās sveču gaismā noteikti būs vēl izteiktāks. Atliek tikai par to pārliecināties pašam.

Izej ārā pavērot zvaigznes

Lai arī par krītošo zvaigžņu laiku parasti tiek dēvētas augusta siltās naktis, zvaigznājus un citus debess ķermeņus iespējams vērot visu gadu. Marts šajā ziņā noteikti nav izņēmums, gluži pretēji – ja pavasaris vēl īsti nav atnācis, marta vēsajās pievakarēs iespējams “noķert” ne tikai mirdzošas zvaigznes, bet arī ziemeļblāzmu. Viss, kas nepieciešams, – skatienam maksimāli atklāta vieta bez lieka gaismas piesārņojuma, piemēram, nomaļāka pļava vai pludmale.

Atrodi piemērotu vietu pilsētas panorāmas baudīšanai

Ja negribas braukt ārpus apdzīvotas vietas cerībā nomedīt kādu zvaigznāju vai komētu, laba alternatīva saturīgai Zemes stundas pavadīšanai iespējama arī civilizētā un urbanizētā vidē – pašā pilsētā. Izgaismotu ielu un ēku panorāma, veroties no kādas augstākas skatu vietas, piemēram, torņa, var būt patiesi saviļņojoša. Bet tagad iedomājies, cik iespaidīgs varētu šķist brīdis, kad liela daļa pilsētas gaismu tiek izslēgtas! To ir iespējams pārbaudīt jau šajā nedēļas nogalē, 25. martā.

Uzrīko galda spēļu vakaru

Esi aizrautīgs un azartisks, un tavi nedēļas nogaļu vakari nav iedomājami bez galda spēlēm ģimenes locekļu, radinieku vai draugu lokā? Izmanto Zemes stundu savā labā un padari ierasto galda spēļu spēlēšanu vēl aizraujošāku. Vai tas būtu Alias, Katana vai Saboteur, sveču gaismā sacenšanās atjautībā un veiklībā ar citiem paliks neaizmirstama. Dažas galda spēles pat ieteicams spēlēt pustumsā – tās gan vairāk paredzētas pāriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ielūdz draugus uz ballīti tumsā

Lai arī Helovīns jau pagājis, aizraujošas draugu ballītes tumsā iespējams rīkot ne tikai gada tumšākajos mēnešos. Par godu Zemes stundai izvēlies vai radi pats dabai draudzīgas ballītes dekorācijas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem un izmanto vienreizlietojamus biopolimēra traukus. Tas ir īpašs plastmasas paveids, kas iegūts no augu taukiem, eļļas, kukurūzas cietes, zirņu cietes un citām sastāvdaļām. Tumsas motīvs lieliski noderēs arī mazāko ballētāju izklaidēšanai. Sagādā bērniem luminiscējošus cukurvates kociņus, tumsā spīdošus hula-hoop riņķus un neona gaismiņas, un par jautrības trūkumu uztraukties nevajadzēs. Vienīgi parūpējies, lai telpā būtu apklāti visi asie mēbeļu un citu priekšmetu stūri! Drošība tomēr pirmajā vietā.

Pagatavo planētai draudzīgus ēdienus sveču gaismā

Pat ja esi gaļēdājs, Zemes stunda ir piemērots brīdis, lai savā vakara ēdienkartē iekļautu un izmēģinātu arī dabai pilnībā draudzīgus ēdienus, kas pagatavoti no plašās augu valsts produktiem. Turklāt veģetārs ēdiens nebūt nenozīmē, ka paliksi neēdis un nesasniegsi sāta sajūtu – izvēloties pārbaudītas receptes, būsi pat pārsteigts, cik garšīgi un arī veselīgi iespējams ieturēt maltīti. Lai būtu interesantāk, vari vakariņu gatavošanā iesaistīt arī savus ģimenes locekļus vai draugus. Virtuves griestu lampas vietā iededz sveces. Būs planētai draudzīgāk, un arī noskaņa būs jaukāka!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm