Kāds laiks būs jūnijā, Līgo un Jāņos? Prognozē dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs

Jūnijs kalendārā ir vasaras pirmais mēnesis, vasaras saulgriežu laiks. Kāds laiks būs Līgo un Jāņu vakarā? Vērojot nozīmīgās dienas decembrī un 13. janvārī, dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs prognozē, ka jūnijs būs ar vasarīgiem, bet nepastāvīgiem laikapstākļiem.

5. jūnijā 7:30

“Līdzīgi rādīja dienas martā un maijā. Atbilstoši šīm norādēm jūnijs siltuma ziņā būs tuvu normai, bet ar noslieci uz vēsāku. Nokrišņu sadalījums nevienmērīgs, bet caurmērā sausāks nekā parasti,” savos novērojumos dalās V. Bukšs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jūnijs ir ziedu mēnesis, kura pirmajā pusē laikapstākļi būs mainīgi. “Ja mēneša sākumā vēsas dienas un dzestras naktis, kad daudzviet iespējamas arī nakts salnas, tad vēlāk, laikā pirms rudzu zieda, ap 10. jūniju, vairāk saulainu dienu un temperatūras dienas laikā lielākoties ap + 20, +25 grādiem. Nokrišņi īslaicīgi. Laikā ap rudzu ziedu, 12. jūnijā, varētu būt arī dažas dienas, kad temperatūra dienas laikā pakāpsies līdz + 27 grādiem,” stāsta V. Bukšs.

Mūs visus interesē, kāds laiks būs jūnija vidū, vasaras saulgriežos, kad diena ir gara un nakts pavisam īsa un gaiša, bet ikviens vēlamies baudīt siltos vasaras vakarus. “Jūnija vidū, ap Vītu, 15. jūnijā, kļūs vēsāks, vairāk nokrišņu, vējainu dienu un dažviet stiprs lietus. Temperatūra dienas laikā robežās no + 15 līdz + 20 grādiem un arī naktis dzestras. Bet tas nebūs ilgi, jo pirmsjāņu laikā, ap vasaras saulgriežiem, 21. jūniju, varētu sagaidīt arī īslaicīgu stiprāka siltuma vilnīti, kad temperatūra var paaugstināties līdz + 28 grādu atzīmei. Nokrišņi šajā laikā nelieli un īslaicīgi,” stāsta V. Bukšs.

Mēneša otrajā pusē, pēc vasaras saulgriežiem, nepastāvīgs laiks, ar īslaicīgiem nokrišņiem un mēreni silts. Iespējami arī pērkona negaisi, kas var atnest krusu. “Jāņu dienās pārsvarā bez būtiskiem nokrišņiem un temperatūra robežās no + 18 līdz + 25 grādiem. Vēlāk, pēcjāņu laikā, turpināsies tradicionāla Latvijas vasara. Vairāk nokrišņu, kas var būt arī stipri un temperatūra dienas laikā nebūs augstāka par + 15, + 20 grādiem. Laikā ap Pēteriem, 29. jūnijā, iespējami arī pērkona negaisi ar brāzmainu lietu un krusu,” stāsta V. Bukšs.

Ilustrācijas
FOTO: EVIJA TRIFANOVA/LETA

Ticējumi par jūniju

 • Pērkons jūnijā kuplina druvas, bet ziemeļvējš dzen graudus tīrumā.
 • Saulains laiks Zāļu mēnesī – bagāts gads, dubļains – bada gads.
 • Mitrs jūnijs paredz labu bišu medus un bagātu augļu ražu.

Avots: Vilis Bukšs

Ticējumi par jūnija dienām

 • 4. jūnijs ir Maizes diena. Viena no vairākām maizei veltītām dienām gadā. Svēta diena, jo beidzot pavasara sēju lūgsnas veltītas Zemes auglībai, Saules devībai un Ūdens (lietus) svētībai. Šajā dienā sāk ziedēt rudzu puķes. Ticējumi vēsta, ja Maizes dienā apstaigā laukus, tad rudenī apcirkņi būs pilni līdz malām. Ja Maizes dienā lietus līst – togad bada nebūs. Ja diena saulaina, būs laba gurķu un graudu raža.
 • Mežrožu diena ir 6. jūnijs. Sāk ziedēt mežrozītes. Šajā laikā jāiet mežrozēs, lai rožu medum salasītu ziedlapiņas un elpotu dziedniecisko gaisu.
 • Medards ir 8. jūnijā. Zivju diena. Senči ticēja, ka 8. jūnijā zivju tīklos iekrīt arī pa kādai ūdens meitai jeb nāriņai. Ticējumi vēsta, ja šajā dienā daudz odu, jūnija pēdējās dienas būs lietainas, bet siltas. Ja ielīst, līst līdz Septiņiem brāļiem, kas ir 10. jūlijā.
 • 12. jūnijs ir rudzu zieda diena. Pēdējā no pupu stādāmajām un griķu sējas dienām. 12. jūnijā mežā negāja, jo čūskām sākās kāzu laiks. Ja rudzi iet vārpās, sācies vasaras sēņu laiks. Sausa migla rudzu ziedā uz neražu.
 • Vītus diena ir 15. jūnijs. Saulains Vītus uz jauku siena laiku, lietains uz bagātu ražu. Pēc Vītus zāli drīkst ar izkapti pļaut līdz tam tikai rokām plūca.
 • No 18. jūnija līdz 21. jūnijam gada gaišākā mēneša gaišākās naktis jeb putnu naktis. Tas ir laiks, kad putni gaismas vainagu vij. Laiks no 18. jūnija līdz 21. jūnijam labvēlīgs, lai dārzos atbrīvotos no nezālēm un no lieka apmatojuma uz ķermeņa. Ja šajās trīs dienās dienvidu vējš, būs labs labības gads.
 • 21. jūnijā vasaras saulgrieži un pulksten 17.58 sākas astronomiskā vasara. Laiks no 21. jūnija līdz 29. jūnijam (Pēterdiena) ir Jāņu laiks. Tās ir vasaras saulgriežu, bagātu tradīciju un gada gaišākā mēneša gaišākās dienas. Jāņu laikā Saule un Zeme savijušās Zalkša dejā. Saulgriežu dienās Zalkša dejas skurbā Saule griež Zemi līdz iegriež pa saulei. Līgojas mežs, pļava un lauks. Ticējumi vēsta, kad pirmās Jāņa zāles nevīst ātri, tad pirmais siens nekaltīs. Ja dzeguze beidz kūkot pirms Jāņiem – būs īsa vasara, agras salnas; ja pēc Jāņiem – būs gara vasara. Ja Jāņu dienā nelīst lietus, būs jauks rudens. Ja Jāņos līst lietus, tad slapja vasara.
 • 27. jūnijā irSeptiņi gulētāji. Ja septiņu gulētāju dienā daudz guļ, tad visu gadu daudz gulēs. Ticējumi vēsta, kad septiņu gulētāju dienā līst lietus, tad tas līst septiņas dienas; bet, ja līst septiņu brāļu dienā (10. jūlijs), tad līst septiņas nedēļas. Ja septiņu gulētāju dienā labs laiks, tad tāds pastāvēs septiņas nedēļas no vietas.
 • 29. jūnijā ir Pēterdiena. Tā ir Jāņu izskaņa un Pērkonam veltīta diena. No Pēterdienas saule uz ziemu, bet vasara uz karstumu. Apklust putnu dziesmas un vasarai sākas brieduma dienas. Ticējumi vēsta ja Pēterdienā Jāņuzāles nav novītušas – siens nekaltīs. Ja Pēteros sīpolus šķin – tie vīst un pēdējais laiks, kad var stādīt kāļus un rāceņus.

Avots: meiravietis.typepad.com.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm