Mammu, tēti, gribam jūs satikt ātrāk! Stāsts par dvīnīšiem, kas izglābti un brīnumaini nākuši pasaulē ātrās palīdzības mašīnā

Sociālajā tīklā “Facebook” Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) emocionāls ieraksts vēsta par brīnumainu notikumu: “Mammu, tēti, gribam jūs satikt ātrāk! Stāsts par māsu un brālīti, kuri pašā nakts melnumā par savu dzimšanas vietu izvēlējās mūsu operatīvo auto.”

25. maijā 12:27

Mazie cilvēkbērni pasauli vēlējās ieraudzīt tieši todien, un jau uz ārkārtas tālruni 113 saņemtais zvans liecināja, ka dzemdības sāksies kuru katru brīdi. Tie bija dvīņi, kurus zem sirds nēsāja māmiņa un kuriem piedzimšanas diena būtu jāsvin vien ap Jāņiem. Taču dzemdības sākās gandrīz divus mēnešus par agru un strauji, pārāk, pārāk strauji… Tobrīd uz dzīvības un nāves robežas varēja būt trīs cilvēki – augsta riska grūtniecība un visai sarežģīta situācija, tāpēc ar ieslēgtām bākugunīm un, sirēnām kaucot, dienesta brigāde burtiski lidojusi pa naksnīgo šoseju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz izsaukuma vietai lauku apvidū mediķiem bijis jābrauc 35 kilometri, un katra minūte mediķiem bija tik gara un viņi pārdomāja dažādus scenārijus, teikts ierakstā “Facebook”. Braucot mediķi sazinājās ar satraukto tēvu un, jau pēc viņa balss un sacītā, noprata, ka situācija ir pavisam nopietna un būs nepieciešami papildspēki.

Ierodoties dzīvoklī, zibens ātrumā tiek stabilizēts topošās māmiņas stāvoklis, un viņa tiek nogādāta operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī, kurā ir ne tikai viss nepieciešamais, lai no klīniskās nāves atdzīvinātu cilvēkus, bet arī, lai pieņemtu dzemdības. Drīz pēc tam klāt ir arī otra NMPD brigāde, un tā pievienojas automašīnā pie topošās māmiņas, lai jau trīs mediķu sastāvā un uzraudzībā turpinātu lidot uz tuvāko stacionāru. Ir jāpaspēj! Vienkārši ir jāpaspēj.

“Pa ceļa līkumu līkumiem lielā ātrumā steidzamies. Gāzes pedālis līdz galam iespiests grīdā, taču manevri jāveic ļoti uzmanīgi, jo mežains apvidus. Un te pēkšņi, tur, ceļa vidū, stāv viens stalts, rūsgans buciņš. To lēnāk apbraucam un dodamies tālāk, bet jau pēc kilometra mūsu brigādes auto starmešu izgaismots pār šoseju atkal pārskrien kāds iztrūcies ragainis. Un tā, it kā vēlētos sveikt mazuļus, kas tik ļoti grib satikt pasauli un savus vecākus, pār ceļu un gar tā malām atkal un atkal redzami meža zvēri,” satraucošo nakts braucienu apraksta NMPD.

Situācija mainās strauji, kā raksta dienests: “Pēkšņi, kad nobraukta jau vairāk nekā puse ceļa, nākas apstāties kādā nomaļā autobusa pieturā. Sākas! Dzemdības sākas un nevar vairs ilgāk gaidīt. Pēc īsa mirkļa tur jau viņš ir – pirmais, nepacietīgais mazulis. Viegls kā pūciņa, vien divus kilogramus smags ar spalgu kliedzienu sevi piesaka Roberts.

Pirmā buča māmiņai, un tad, Roberts savīstīts sedziņā, gluži kā pelēns kūniņā, nonāk mūsu mediķa gādīgajās rokās. Gaidām otru – māsiņu! Taču māsiņa kavējas, nenāk… Minūte seko minūtei, šķiet laiks burtiski apstājies. Viņa kavējas… Gaiss spriedzes dēļ kļūst tikpat biezs kā tā migla aiz loga. Zvans mūsu Operatīvās vadības centram, un tur dežurējošais speciālists, ārsts – kurš ir pieredzējis profesionālis šādās situācijās, dod norādījumus, ko un kā tālāk darīt. Pēc ilgās gaidīšanas un veiktajām manipulācijām – tur jau viņa ir, meitiņa peciņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

NMPD

Taču māsiņa neraud. Klusums. Viņa neelpo, sīkais ķermenītis iekrāsojies zilgans. Rit sekundes, taču neviena kliedziena. Rit minūtes, taču vēl aizvien viņa neelpo. Tas brīdis, tās piecas minūtes, kuru laikā tika darīts viss iespējamais, lai priekšlaikus dzimušais bērniņš sāktu elpot, mūsu mediķiem likās kā bezgalība. Taču mazā sasparojās, un kad viņa beidzot ieraudājās, arī mūsu mediķiem lija asaras.

Tajā brīdī, šosejas malā nomaļā pieturā, kad pasauli sveica mazā Rebeka, kura svēra aptuveni mazliet vairāk par pusotru kilogramu, NMPD mašīnā raudāja visi. No prieka! Par brīnumu jeb diviem priekšlaikus dzimušiem brīnumiem!”

Tālāk jau ceļš uz tuvāko slimnīcu. Taču jau pēc dažām stundām, pēc slimnīcas ārstu lēmuma, no Rīgas pakaļ priekšlaikus dzimušajiem dvīņiem dodas abas NMPD Specializētās medicīnas centra neonatologu brigādes.

“Tas ir viens no dienesta īpašajiem resursiem, kas jebkurā diennakts laikā uz Latvijas slimnīcām steidz glābt tikko dzimušus mazuļus un pārved viņus uz specializētajām jaundzimušo nodaļām Rīgā. Šīs brigādes automašīnā ir uz speciālām nestuvēm pārvietojams inkubators, kurā transportēšanas laikā atrodas bērniņš, un tajā nepieciešamības gadījumā var nodrošināt gan plaušu mākslīgo ventilāciju, gan citas dzīvību uzturošas manipulācijas. Specializētajā auto ir arī īpaša hipotermijas iekārta, kas dod iespēju samazināt bērna ķermeņa temperatūru, lai nodrošinātu dzīvībai svarīgu funkciju uzturēšanu, kā arī encefalogrāfs, kas analizē galvas smadzeņu darbību un transportēšanas laikā palīdz sekot līdzi jaundzimušā veselības stāvoklim. Arī Rebeka un Roberts saldi čučēja šādā katrs savā inkubatorā, un viņus visu ceļu uzmanīja NMPD ārsti neonatalogi, kā arī neonataloģijas māsas, kura ikdienā strādā ar priekšlaikus dzimušiem bērniem,” skaidro dienests.

Gan dienests, gan vecāki saka lielu  paldies 451. un 453. brigādei par darbu šajā izsaukumā, kā arī Operatīvās vadības centra ārstiem un Specializētās medicīnas centra kolēģiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

NMPD

Zinām, ka slimnīcā mazie apvēlušies braši, pavisam drīz jau visi kopā būs mājās. Veselību visiem un lai skaists, brīnumu pilns turpmākais dzīves ceļš!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm