Zviedrijā ievieš obligātu kaķu reģistrāciju. Kādi pienākumi Latvijā ir kaķu saimniekiem?

Kaimiņvalstī Zviedrijā no 2. janvāra stājies spēkā likums, kas uzliek par pienākumu kaķu īpašniekiem viņus reģistrēt Lauksaimniecības aģentūrā. Kādi noteikumi mājas kaķu turēšanai ir Latvijā – reģistrācija, vakcinēšana, sterilizācija vai kastrēšana, kas ir obligāti jāievēro kaķu turētājiem?

Zviedrijā šī ierosinājuma pamatojumā teikts, ka “reģistrācija paaugstinās kaķu statusu un atbildīgu attieksmi pret viņiem, līdz ar to uzlabojot viņu labklājību, kā arī palīdzēs samazināt noklīdušo un bez pajumtes palikušo kaķu problēmu,” raksta “Zootēka”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zviedrijā, lai kaķi reģistrētu, dzīvniekam jābūt čipētam vai apzīmētam ar oficiālu identifikācijas tetovējumu. Maksa par reģistrāciju ir 40 kronas (3,5 eiro), ja to veic attālināti un 100 kronas (ap 9 eiro), ja kaķa īpašnieki raksta fizisku iesniegumu.

Par izvairīšanos no kaķa reģistrēšanas pašlaik sods nav plānots. Gluži otrādi, pirmajā dienā Zviedrijas Lauksaimniecības aģentūras mājaslapa no lielās lietotāju plūsmas esot “uzkārusies”, jo tā bijusi stipri lielāka nekā gaidīts.

FOTO: PIXABAY

Pēc aptuveniem aprēķiniem Zviedrijā esot apmēram 1,5 miljoni kaķu. Līdzīgs suņu reģistrs kaimiņvalstī pastāv jau vairāk nekā 20 gadus. Sākotnēji tajā tika reģistrēti apmēram puse suņu, bet šobrīd jau 90-95 procenti.

Portāls “tv3.lv Dzīvesstils” vaicāja Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kādi noteikumi mājas kaķu turēšanai ir Latvijā – reģistrācija, vakcinēšana, sterilizācija vai kastrēšana, kas ir obligāti jāievēro kaķu turētājiem?

Runājot par kaķu īpašnieku pienākumiem PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa portālam “tv3.lv Dzīvesstils” teica, ka “dzīvnieka īpašnieka pienākumi un tiesības noteikti  Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļā un 2006. gada 4. aprīļa MK  noteikumos Nr. 266  “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šo noteikumu IV nodaļā ir noteiktas īpašās prasības kaķa turēšanai:

Kaķi atļauts atsavināt, nākamajam īpašniekam nododot kopā ar vakcinācijas apliecību vai mājas (istabas) dzīvnieka pasi (ja dzīvniekam ir implantēta mikroshēma):

  • pēc 10 nedēļu vecuma sasniegšanas un vienu nedēļu pēc pēdējās vakcinācijas pret vīrusa izraisītām infekcijas slimībām;
  • pēc triju mēnešu vecuma sasniegšanas, ja dzīvnieks ir vakcinēts pret vīrusa izraisītām infekcijas slimībām un trakumsērgu, bet ne agrāk kā nedēļu pēc vakcinācijas.

Vēl šajos pašos noteikumos ir uzskaitīts, ka:

  • Kaķis, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, var brīvi uzturēties ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja kaķis ir sterilizēts.
  • Kaķim nodrošina vienmēr brīvi pieejamu svaigu ūdeni un pilnvērtīgu barību.
  • Ja kaķi tur slēgtā telpā, tam nodrošina kaķa tualeti, kontaktēšanos ar cilvēku vismaz reizi divās dienās, uzturēšanās platību, kas nav mazāka par pieciem kvadrātmetriem, ja kaķis ir vecāks par sešiem mēnešiem.

Savukārt mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību nosaka 2022. gada 21. jūnija noteikumus Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”.

 Mairita Riekstiņa,
PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja

“Lauksaimniecības datu centra informācijas sistēmas datubāzē var reģistrēt kaķi un mājas (istabas) sesku, kas apzīmēts ar mikroshēmu, bet tas nav obligāti.”

Ja ar savu mājas mīluli neplāno ceļot, tad nav obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu. Savukārt, “lai pārvietotu kaķi ārpus Latvijas robežām, tam obligāti ir jābūt apzīmētam, vakcinētam pret trakumsērgu  un mājas (istabas) dzīvnieka pasei,” skaidro M. Riekstiņa.

Latvijā kaķu reģistrācija ir brīvprātīga, bet cerams, ka Latvijā arī drīz būs obligāta. Tas piespiestu cilvēkiem uzņemties atbildību. Katra kaķa liktenim vajadzētu būt izsekojamam. Obligātā uzskaite noteikti palīdzētu pakāpeniski izskaust klaiņojošos dzīvniekus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm