Suņi, saimniekam pārnākot mājās, spēj liet prieka asaras – secināts pētījumā

Atkalapvienojoties ar saviem saimniekiem, suņi spēj raudāt prieka asaras, kas, savukārt, var palīdzēt stiprināt mīluļa un tā īpašnieka savstarpējo saikni – secināts nelielā pētījumā.

2022. gada 23. augustā 17:07

Pētījumā, kurā uzmanība pievērsta 22 suņu uzvedībai, tika pētīta to suņu reakcija, kuri atkal satikās ar saviem saimniekiem un citiem pazīstamiem cilvēkiem, vēsta BBC. Lai pārbaudītu savu teoriju, Azabu universitātes un Džiči Medicīnas universitātes akadēmiķi gan normālas saskarsmes brīdī, gan minūti pirms suņi atkal satika savus saimniekus pēc piecu līdz septiņu stundu prombūtnes zem suņu acīm novietoja papīra strēmelītes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eksperimenta rezultātā secināts, ka vienīgā reize, kas suņi lēja asaras, bija brīdī, kad atkal ieraudzīja savu saimnieku. Prieka asaras mājas mīluļi nelēja arī tad, kad pēc ilgāka laika satika sev vienkārši pazīstamus cilvēkus.

Savukārt, lai noskaidrotu, vai četrkājaino draugu asaras ir saistītas ar viņu emocijām, pētnieki suņiem uzklāja šķidrumus, kas satur oksitocīnu – galveno hormonu, kas iesaistīts savstarpējās saiknes veidošanā. Pēc hormona lietošanas pētnieki atklāja – suņu asaru daudzums ievērojami palielinājās.

Lai arī zināms, ka suņi raud, lai rūpētos par asaru kanālu tīrību, šāda rīcība līdz šim nav tikusi saistīta ar dzīvnieku emocionālo reakciju. “Mēs nekad nebijām dzirdējuši par atklājumu, ka dzīvnieki lej asaras priecīgās situācijās, piemēram, atkalapvienjoties ar saviem saimniekiem,” sacījis Takefumi Kikusui, viens no žurnāla “Current Biology” pētījuma autoriem.

Četrkājaino mīluļu saimniekiem, visticamāk, suņa priecīgā astes luncināšana vai sejas laizīšana nav sveša, taču, kā izrādās, arī prieka asaras var radīt līdzīgas savstarpējās pieķeršanās sajūtas. Pētnieki lēš, ka suņa mīlestības pilnais skatiens stimulē oksitocīna izdalīšanos, veicinot saimniekos vēlmi savus mīluļus aizsargāt un par tiem rūpēties. “Viņu [suņu] asarām var būt nozīme savstarpējo attiecību padziļināšanā un tālākai starpsugu saiknei,” norāda pētnieki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm