Rīgas zoodārzā zinātnieki izpētījuši pūču spīdēšanu

Daudzi nemaz nezina, ka pūces, izrādās, spēj spīdēt. Cilvēkiem ir jāņem talkā ultravioletā gaisma, lai redzētu pūču fluorescenci, taču zinātnieki ir pārliecināti, ka dzīvnieki luminiscenci redz bez papildu ierīcēm. Rīgas zoodārza un Cietvielu fizikas institūta pētnieki pirmo reizi zinātnes vēsturē ir precīzi aprakstījuši, kādus gaismas viļņu garumus luminiscē pūču spalvas.

Rīgas zooloģiskajā dārzā meža pūce pūce nonāca pirms aptuveni gada pēc iegūtas traumas. Brīvā dabā viņa atgriezties nevar, jo ir zaudējusi actiņu. Tagad šī pūce piedalās zinātniskā pētījumā.

“Tas palīdz vieglāk radīt kontrastu, jo zilā gaisma to rozumu padara violetīgu un vienkrāsainu, tas noņem lieko,” skaidro Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza zinātnes un izglītības nodaļas vadītāja Rebeka Šķerstiņa.

Šāds ultravioletās gaismas lukturītis ir nepieciešams, lai cilvēka acs varētu redzēt pūču luminiscenci. Tagad izslēdzam gaismu.

Sākumā ultravioletajā gaismā pūce ir zila. Taču, kad pie objektīva pieliekam iepriekš redzēto dzelteno filtru, tad mums top redzama pūces sarkani rozā fluoriscence.

LU Cietvielu fizikas institūta spektroskopijas laboratorijā ar precīzām mērierīcēm tika fiksēta dažādu sugu pūču luminiscence. Zinātniekiem jau teju simts gadus ir zināms par pūču fluoriscenci. Taču tikai tagad pētnieki ir veikuši plaša spektra gaismas mērījumus un rezultātus apkopojuši zinātniskā rakstā.

“Man tas bija pārsteigums. Mēs spektroskopijas laboratorijā parasti strādājam ar stiklu, keramiku, monokristāliem mērām luminiscenci. Šeit bija kaut kas pavisam cits, bioloģiski paraugi. Tas bija ļoti interesanti man un kolēģiem, nebijām aizdomājušies, ka pūcēm ir luminiscence un to var izmērīt,” norāda LU Cietvielu fizikas institūta spektroskopijas laboratorijas pētniece Meldra Ķemere.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pētījums ir publicēts Somijā izdotā zinātniskā žurnālā.

Rīgas zoodārza pētniekiem jau ir hipotēze par to kā pūcēm luminiscence var noderēt medībās.

Pētnieki pieņem, ka pūce it kā apžilbina medījumu ar sarkanajām spalvām spārnos un vēderā.

“Pūces spēj redzēt fluoriscenci un arī viņu medītie grauzēji arī spēj redzēt pūču luminiscenci, mēs pieņemam, ka atsevišķām pūču sugām fluoriscence palīdz gan medīt, gan arī komunicēt,” norāda Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Zinātniskās darbības vadošais speciālists Alessandro di Marzio.

Vēl viens jaunums bija arī tas, ka pētnieku komanda apstiprināja balto pūču luminiscenci. Iepriekš tika uzskatīts, ka šīm pūcēm spalvās trūkst nepieciešamās molekulas, kas rada luminiscenci. Taču tagad ir droši zināms, ka šīs pūces zem baltajiem spārniem slēpj arī citas krāsas.

Veido stāstus par cilvēkiem, kuri, par spīti grūtībām, palīdz sabiedrībai ar savu darbu un liek noticēt iedzīvotāju spējām radīt ko jaunu un noderīgu. Rūp mazāk aizsargāto satiksmes dalībnieku drošiba ielās, kā arī ekoloģijas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm