Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Mazā lācenīte no Alojas veiksmīgi sasniegusi savu jauno mājvietu Francijā
Mazā lācenīte, kas aprīlī pēc dažu dienu klīšanas bez mammas gar Alojas-Limbažu ceļu tika nogādāta Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, 25. maijā devās uz savu jauno mājvietu “La Taniere” zoodārzu-patversmi Francijā. Portāls “tv3.lv” sazinājās ar Dabas aizsardzības pārvaldi, lai noskaidrotu, kā lācenīte jūtas jaunajās mājās un kāds liktenis viņu sagaida turpmāk?
“Francijas kolēģi ziņo, ka mazā lācenīte ir veiksmīgi sasniegusi savu jauno mājvietu “La Taniere” zoodārzu-patversmi Francijā. Jūtas labi un uzvedas savai sugai raksturīgi,” pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.
Te ieskatam sagatavotais video, kas ir publicēts Francijas zoodārza-patversmes lapā “Facebook” un tika atsūtīts arī Dabas aizsardzības pārvaldei:
Francijas zoodārza-patversmes darbinieki mūsu mazo Alojas lācenīti ir nosaukuši par Taniju. “Patriks, Frensīna un Sebastjens stāsta jums savu aizkustinošo stāstu. Uzziniet vairāk par Taniju, viņas ceļojumu un to, kā jūs varat palīdzēt mainīt viņas dzīvi uz labo pusi. Kopā mēs varam kaut ko mainīt un dot Tanijai tādu dzīvi, kādu viņa ir pelnījusi,” vēsta ieraksts pie video.
“Facebook” lapā Zootēka izlasījām ziņu, ka lācenīte ir nokļuvusi Francijā un vēlējāmies noskaidrot, kā tagad jūtas lācenīte? Kas ar viņu notiks tālāk? Kāpēc tāds satraukums par 72 stundām? Vai Dabas aizsardzības pārvalde ir informēti par lācenīti, pēc aizbraukšanas uz Franciju?
“Nenoliedzami ceļojums dzīvnieciņam ir radījis stresu, līdzīgi kā mājdzīvniekiem, tos transportējot ar lidmašīnu, un pat lielai daļai cilvēku. Taču “La Taniere” ekspertu komanda ir solījusies darīt visu iespējamo, lai lācenītei nodrošinātu labākos dzīves apstākļus un mazinātu stresu par ceļojumu un dzīvesvietas maiņu,” skaidroja Dabas aizsardzības pārvades pārstāve.

Uz jautājumu, kas ar lācenīti notiks tālāk E. Ezeriņa skaidro: “Jau sākotnēji “La Taniere” zoodārs-patversme bija solījušies darīt visu iespējamo, lai šis lācītis varētu atgriezties savvaļā. Pirmkārt, nepieciešama pareiza aprūpe, samazinot tikšanos ar cilvēkiem, piedāvājot barību, kas atbilst dabā atrodamajai, attīstot dzīvnieka dabiskos instinktus, meklēt un iegūt barību – medīt, ķert zivis, ogot. Šajā gadījumā lācītis uzturas atsevišķā zoodārza nodalījumā, kas nav pieejams apmeklētājiem.
Otrkārt, nepieciešama kādas valsts piekrišana par uzņemšanu jeb attiecīgā lācīša izlaišanu savvaļā. Pirms valstis sniedz piekrišanu, tās izvērtē dažādus kritērijus, tostarp lāču populācijas lielumu savā valstī un tendences, iespējamos areālus, kur lācis varētu tikt izlaists, neradot konfliktsituācijas ar citiem lāčiem, tuvumā esošās apdzīvotās vietas u.c.”

Kāpēc tik būtiskas ir 72 stundas? “Ja neviena valsts nav gatava lācīti uzņemt (atbilde pēc vienotā protokola nepieciešama 72 h), tad tas tiek sagatavots dzīvei zoodārzā ar cilvēka nodrošinātu aprūpi un barību. “La Taniere” zoodārzs piedāvā dzīvniekiem to dabiskajai videi maksimāli pietuvinātus apstākļus,” skaidro E. Ezeriņa un papildina: “Gan Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza, gan Līgatnes dabas taku speciālistiem ir nepieciešamā kvalifikācija un prasmes, lai sagatavotu lācēnu dzīvei zoodārzā. Taču Latvijā nav speciālistu ar iemaņām lācēna aprūpei un sagatavošanai dzīvei savvaļā, kas ir kritiski svarīgi, lai lācēns pēc izlaišanas savvaļā nenomirtu badā, nesāktu sirot pa viensētām vai nekļūtu par upuri citu lāču uzbrukumam.”
Viens no iemesliem, kāpēc lācenīte ceļoja uz Franciju ir arī tas, ka “Latvijā visi lāčiem piemērotie voljeri ir jau aizņemti un jaunus lāčus tajos izvietot vairs nav iespējams. Jau esam vairākkārt vērsuši uzmanību, ka lācim nepieciešamā voljera izbūve, ietverot visas drošības un labturības prasības, izmaksātu apmēram 0,5 milj. EUR. Kamēr lāču populācija Latvijā stabili pieaug, valsts budžets šādiem mērķiem nav iedalīts. Arī Igaunijā lāči nebrīvē netiek izauklēti,” skaidro Dabas aizsardzības pārvades pārstāve E. Ezeriņa.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!