Rīgas zoodārza ziemeļbrieža Elmo ragi nosvērti un reģistrēti

2022. gada 29. decembrī 15:44

Šodien, 29. decembrī, Rīgas zoodārzā nosvēra un nomērīja Latvijas galvenā ziemeļbrieža Elmo ragus, kurus tas nometa 7. decembrī. Varenais briežu tēviņš no savas galvas rotas ik gadu atvadās ap Ziemassvētkiem un šajā laikā par tradīciju kļuvusi arī to svēršana, vēsta TV3 Ziņas.

Rīgas Zooloģiskā dārza un visas Latvijas galvenais ziemeļbriedis Elmo kamerām atradīties šodien bija gatavs vien brīdī, kad Zoodārza rūķis tam atnesis pusdienas. Galdā likti ziemeļbriežu gardumi –  ķērpji no dzimtenes Somijas un zaru saišķi.

Anete Bilzēna
Rīgas zooloģiskā dārza valdes locekle

“Pats galvenais, lai ziemeļbriedis varētu attīstīties un palikt arvien veselīgāks un uzturēt savu saimi, viņam ir jāed tieši tas, ko viņš ēd arī dabā. Un, kas tad tas ir? Ķērpji no pašas Somijas. Tieši tāpat, kā jebkuram dzīvniekam, viņam ir sava dabiskā vide, autentiskais ēdiens un mēs nemēģinām pieradināt viņu pie doktordesām.”

10 gadu vecais Elmo tāpat, kā citi sugas brāļi brīvē, Jauno gadu sagaida bez savas varenās galvas rotas. Rīgas Zoodārza meža ziemeļbriežu saimes vadonis ragus šogad nometa ātrāk, kā citas ziemas – jau decembra sākumā.

“Tas, ka met ragus ziemeļbriedis, tā ir tiešām tradīcija un, nosverot šos ragus, tiešām var zināt, cik viņam ir labi gājis šajā gadā. Vai ir labi ēdis, dzēris un ir apmierināts. Ragi ir tiešām ļoti krāšņi. Ja kaut kas ne tā, varētu būt arī citādāk,” secina Rīgas zooloģiskā dārza valdes locekle.

Pērn Elmo galvas rota svēra precīzi 7 kilogramus, un tika pieļauts, ka tie būs bijuši smagākie ragi viņa mūžā. Speciālisti nekļūdījās, šogad tie svēra par pus kilogramu mazāk – 6,45 kilogramus, kas briedim pieklājīgajā vecumā arī nav maz. Iemesli tam dažādi – arī tas, ka pārnadzis jau savu autoritāti ir ieguvis – ar galvas rotu vairs nav jāizrādās briežu dāmām.

“Protams, vajag cīnīties, bet vajag palaist arī ceļu jaunākiem un iznīcīnt savu vietu. Tas nozīmē, ka mūsu tēviņš Elmo kļūst vecāks un viņa pilnbrieduma gadi ir aiz muguras, tagad viņš kļūst vecāks un arī ragi vairs nav tik smagi,” nosaka Rīgas Zooloģiskā dārza Ziemassvētku vecītis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr ragi joprojām vareni – kopumā tajos 33 mazāki un lielāki žuburi. Un, kā izrādās, arī Ziemeļbriežu ragos varot prognozēt, kāds būs jaunais gads.

“Tas nozīmē, ka būs gads ļoti raibs. Uz katra šī žubura jeb izauguma, ja izvieto pa kādam pasākumam, pa kādam notikumam, tad jau sanāk ļoti raibi. Iemesls atnākt uz Zoodārzu apskatīties gan uz ziemeļbriedi, kā viņam gada laikā mainās ragi, kā aug, februārī martā jau viņam sāksies ragu augšana,” iesaka Rīgas Zooloģiskā dārza Nagaiņu nodaļas vadītāja Jūlija Lauberte.

Zoodārzā mītošie meža ziemeļbrieži ir viena no skaita ziņā nelielākajām un apdraudētākajām ziemeļbriežu pasugām, kas savvaļā mīt vien Somijā un Karēlijā. Sugas populācijas saglabāšanās aktīvi iesaistās arī Latvija un šogad Rīgā turklāt priecīgs notikums – piedzima ziemeļbriežu meitene Lea.

Ziemeļbrieža Elmo ragi. FOTO: RŪDOLFS KRIEVIŅŠ/TV3 ZIŅAS

Ziemeļbriedis ir vienīgais briežu dzimtas pārstāvis, kura abu dzimumu dzīvniekiem galvas rotā ragi. Mātītēm tie ir mazāki, taču tēviņiem tie var būt ļoti lieli, krāšņi un arī smagi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm