Pieci pārsteidzoši veidi, kā kaņepes var palīdzēt planētai

Kaņepes sen izmantoja, lai ārstētu slimības, sākot no trauksmes līdz iekaisumiem, un tagad tās izmanto automašīnu būvēšanai, alus brūvēšanai un citu ilgtspējīgu risinājumu izgudrošanai.

21. martā 10:23

Kaņepes jau sen tiek izmantotas medicīnā. Tā kā kaņepes pieder pie tās pašas sugas kā marihuānas augs Cannabis sativa, kaņepes satur kanabidiolu — savienojumu, kas vairāk pazīstams kā CBD.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaņepes tagad tiek izmantotas, lai būvētu sacīkšu automašīnas, ražotu ilgtspējīgāku alu un pievienotu proteīna palielinājumu jebkurai ēdienreizei. “National Geographic” ir apkopojis piecus jaunus kaņepju pielietojuma veidus.

Mikrobu slepkava

Kā atklājuši Austrālijas pētnieki, CBD ļoti efektīvi nogalina noteikta veida baktērijas. Tas nozīmē, ka kaņepju aktīvā sastāvdaļa ir kļuvusi par kandidātu jauna veida antibiotikai. To jau lieto astmas un sāpju ārstēšanai.

Automašīnu būvēšanai

Kaņepju šķiedra ir stabila, elastīga, viegla un bioloģiski noārdāma, padarot to par lielisku plastmasas aizstājēju. Ražotāji arvien vairāk izmanto kaņepes kā saliktu sastāvdaļu automašīnu salonos un virsbūvēs. 2019. gadā “Porsche” pat uzbūvēja sacīkšu automašīnu virsbūves daļas no šķiedrām. Eļļu, kas iegūta no novāktajiem kaņepju stādiem, var izmantot arī dīzeļdegvielas ražošanai.

Brīnumu tekstils

Kaņepju augi ir izturīgi pret klimata pārmaiņām. Tie ir sešas reizes efektīvāki par kokvilnu, kad runa ir par ūdens izmantošanu, kā atklājuši Leibnicas Lauksaimniecības inženierzinātņu un bioekonomikas institūta (Leibniz Institute of Agricultural Engineering and Bioeconomy) pētnieki. Turklāt vienā platībā var izaudzēt trīs reizes vairāk kaņepju nekā kokvilnas, un to oglekļa dioksīda emisijas ir līdzīgas, ja ņem vērā visu ražošanas procesu.

Slāpju remdētājs

Šveices pētnieki ir radījuši alu, kura ražošanā trīs ceturtdaļas apiņu, ko parasti izmanto alus pagatavošanai, aizstāj ar kaņepju ziediem, radot lāgeru, kas nav atšķirams no tā, kas izgatavots no 100 procentiem apiņu. Viņi saka, ka tas ir daudz ilgtspējīgāk; Šveicē kaņepju auga ziedi tiek uzskatīti par atkritumu produktu rūpnieciskās ražošanas procesā. Kaņepes ir izturīgs augs, kam ir nepieciešams maz pesticīdu un maz mēslojuma, lai tas attīstītos, un šķiet, ka izturīgas karstumā un nepastāvīgos laikapstākļos, ko visā pasaulē rada klimata pārmaiņas. Alus pagatavošanai no kaņepēm nav garšas trūkumu, liecina aklā garšas pārbaude.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Proteīna bumba

Kaņepju sēklas ir bagātas ar olbaltumvielām — apmēram tādā pašā daudzumā kā liellopu gaļa —, kā arī augstas kvalitātes aminoskābēm, šķiedrvielām un omega-3 taukskābēm, padarot tās par vērtīgu olbaltumvielu alternatīvu vegāniem. Zinātnieki no kaņepēm izstrādā makaronus, tofu un dažādus gaļas aizstājējus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm