Kas ir jāņem vērā un ar ko jāsāk, profesionāli plānojot dārzu

31. maijā 11:08

Ainavu arhitekte Agnese Švēdere raidījumā “Zaļie pirkstiņi” iedrošina arī pašam izplānot savu dārzu, ja ir skaidrs savs redzējums, bet ir daži noteikumi, kas būtu jāievēro, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

 “Pirmais, ar ko jāsāk dārza pārveidošana, tā ir izpēte,” skaidro ainavu arhitekte un atklāj, kas ir jāņem vērā: “Saule, vējš, skaņas, skati no ielas uz dārzu un no dārza uz ielu, no mājas logiem, kuri dārza stūri būtu atsedzami, kuri aizsedzami. Jāpadomā arī par transporta kustību, kur liks mašīnu, kur ies gājēji. Tas ir pats pirmais.”

Agnese Švēdere, ainavu arhitekte, “DD projekti” vadītāja un Rūta Dvinska. FOTO: RAIDĪJUMA ARHĪVS

Plānojot dārzu ir jāatceras, ka ir ne tikai saimnieks un saimniece, bet būtu arī jāprasa citiem ģimenes locekļiem, ko viņi vēlētos dārzā, lai dārzs būtu visiem, tāpat kā mājā katram ir sava istaba.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ir lietas, kuras noteikti būtu jāievēro. “Plāno ap māju, kas ir uzlikta uz topogrāfiskā plānojuma, ko ir veicis mērnieks. Ievēro komunikācijas, sarkanās līnijas, jo kokus uz komunikācijām nestādīs,” uzver Agnese Švēdere (“DD projekti”).

Liela vai maza dārza projektēšanā sākās ar skicēm uz papīra. “Pirmais, ko projektē, ir cietie iesegumi, kur brauks mašīnas un kur ies gājēji. Tad izplāno zonējumu, kur būs atpūtas zona, kur būs saimniecības zona, priekšdārzs un bērnu atpūtas zona. To visu izkārto, skatoties uz mājas novietojumu, kur ir ieeja,” stāsta ainavu arhitekte.

Vēl būtu jāņem vāra ģeodēzija – augsnes sastāvs. “Tas ir svarīgs pie apstādījumiem. Protams, var mainīt dobēm visu grunti, bet tas ir dārgi un neekonomiski, nav draudzīgi dabai. Izvēlies augus, kas ir tavam dārzam piemēroti. Lai dārzs būtu krāšņs visu gadu, izvēlies atbilstošus augus,” iesaka A. Švēdere.

Ainavu arhitekte iedrošina pašam projektēt dārzu, bet ar galveno konceptu griezties pie profesionāļa. Tā var būt arī mutiska konsultācija, lai nebūtu muļķīgas kļūdas, kas pēc tam ir jāpārtaisa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēršoties pie profesionāļiem, dārza ierīkošana un dārza labiekārtošana ir paveicama pāris dienās.

! Ja vēlies celt dārza mājiņu, siltumnīcu, šķūni vai pirti, svarīgi iepazīties ar MK noteikumiem Nr. 529 – “Ēku būvnoteikumi”.

Skaties jauno dārza padomu raidījumu “Zaļie pirkstiņi” sestdienās pulksten 19.20 vai atkārtojumā svētdienās pulksten 9.25 kanālā TV3.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm