Kā kopt sniega rozi, kas nebaidās sala

Sociālajos tīklos tiek uzdots jautājums: “Kas ir šitie drosmīgie ziediņi?” Tā ir izturīgā ziemciete sniega roze (Helleborus). Pirmās uzzied, kamēr vēl skarbs pavasaris. Vasarā augam ir lielas zaļas lapas.

17. martā 8:31

Kristus vai Ziemassvētku roze, sniega roze. Uzzied pat uz sniega.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šīs agri ziedošās ziemcietes – ziemziedes, sniega rozes (Helleborus ģints) – pieder gundegu (Ranunculaceae) dzimtai. Vairāk nekā 10 šīs ģints sugu savvaļā sastopamas Eiropā, Kaukāzā, Turcijā, kā arī Ķīnā. Tās aug galvenokārt kalnu rajonos. Atkarībā no sugas lapas ziemziedēm var būt gan ziemzaļas, gan vasarzaļas. Arī to forma ir atšķirīga.

Sniega rozes parasti sāk ziedēt marta beigās, taču siltās ziemās var uzziedēt jau janvārī. Tad, kad apkārt viss rudenīgi pelēks, acis priecēs vismaz 40 dienu ilgi ziedošās sniega rozes.

Sniega rozes ir pundurveida ziemcietes ar īsu, sazarotu sakneni, ko bagātīgi apņem brūnas un melnbrūnas saknes. No tām arī sniega rozes zinātniskais nosaukums. Tās sakārtotas pie zemes rozetē, kas ik gadu pēc ziedēšanas no jauna veidojas sakneņu zaru galos.

Sniega rozēm ir ziemzaļas, biezas un ādainas lapas, ar gariem kātiem, plaukstveidīgas, dalītas, tumši zaļas. Krūmu augstums atkarīgs no šķirnes, taču lielākoties 15 – 20 cm augstas. Tieši lapas ir tās, pēc kurām nosaka, kurai sugai šī sniega roze pieder.

FOTO: SOLVITA SEIKSTE

Neparasti ir sniega rožu ziedi. Īstās ziedlapas pārveidotas par nektārlapām, kauslapu nav, bet kā ziedu uztver piecas augšlapas, kuras ilgi nenobirst un pamazām izbalē vai paliek zaļganas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai sniega rozes sāktu ziedēt vajadzīga vien temperatūra nedaudz virs +0°C. Pēkšņi uznākušā sala laikā, sniega rozes ziedi pieliecas pie augsnes, taču kļūstot siltākam laikam – ziedneši atkal paceļas un ziedēšana turpinās.

Kad beidzas sniega rožu ziedēšana, sāk gatavoties sēklas. Veidojas jaunās lapu rozetes un aizmetas ziedpumpuri, kas kļūs redzami, kad iestājas vēsāks laiks. No maija līdz septembrim sniega rozes intensīvi aug, tāpēc tām ir vajadzīga papildu mēslošana.

Sniega rožu audzēšanai piemērota:

  • No valdošiem vējiem pasargāta vieta. Vēlams pusēna.
  • Saulainās vietās sniega rozes var stādīt vien tad, ja augsne ir barības vielām (trūdvielām) bagāta un var nodrošināt vajadzīgo mitrumu.
  • Sniega rozes stāda irdenās smilšmāla vai mālsmilts augsnēs, kas bagātināta ar kompostu, biohumusu vai satrūdējušiem kūtsmēsliem.
  • Pavasarī, intensīvas augšanas laikā, sniega rozēm vajag daudz ūdens, taču tās necieš stāvošu slapjumu ne ziemā, ne vasarā.
  • Vasaras vidū sniega rozes labi pacieš īslaicīgu sausumu, arī karstā laikā. Īslaicīgs sausums vasarā var labvēlīgi ietekmēt nākamā gada ziedpumpuru veidošanos, kā arī neļauj attīstīties sēnīšu slimībām.
  • Ziemziedes labi jūtas, stādītas zem vai starp kokiem, ja vien nav pārāk spēcīga sakņu konkurence.
  • Ja sniega rozes augšanas apstākļi atbilst auga prasībām un tai apkārt nav daudz kaimiņu, puķe bieži izsējas pati.
  • Sniega rozi var pavairot arī dalot. Vislabāk pārstādīt vasarā, kad pilnīgi attīstījušās jaunās lapas – jūlija beigās, augusta sākumā. Jācenšas iespējami mazāk bojāt saknes.

Avots: darzaabc.lv

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm