Eksperte: kā izvēlēties rozes stādu, pareizi to iestādīt un aizsargāt no kaitēkļiem

Vai brīdī, kad viss zied un zaļo, var turpināt stādīt dārzā rozes un citus augus? “Visu var stādīt visu gadu, rudenī, kamēr var iestādīt un pavasarī, kad jau var iestādīt,” stāsta stādaudzētavas “Meža rasas” vadītāja Aija Ozoliņa.

“Kādreiz bija kailsakņi un tad, protams, tikai līdz lapu plaukšanas stāvoklim drīkstēja stādīt. Šobrīd tādu noteikumu vairs nav. Vasaras karstumā ir stādītas pat trīsmetrīgas tūjas, tikai tad stādi ir vairāk jālaista. Tagad cilvēki strādā, atvaļinājumi ir vasarā un tieši tad daudzi savas dobes un dārzus uzprišina,” stāsta A. Ozoliņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pērkot stādus, ir jāskatās kādos podos un cik sen ir iestādīts augs.

“Liela problēma ir arī tā, ka tik tikko svaigu ieliek podā un tad stādam ir kaila saknīte. Svarīgi, lai auga sakne būtu ieņēmusi podiņa formu, lai, to izņemot ārā, ap saknīti zeme neizjūk, nenokrīt nost, lai beigu beigās nav kailsakne,” paskaidro A. Ozoliņa.

Aija Ozoliņa,
stādaudzētavas “Meža rasas” vadītāja

“Rožu stādiem jābūt vismaz 3 l lielā podā, ja būs 5 l podā, tad būs vēl labāk. Vīteņrozēm būtu jābūt 7 l lielos podos, pēc iespējas lielākos podos un tad var redzēt to sakņu sistēmu. Izņemot rozi no poda, ja sakne nejūk, tad ir ideāli un stāda iekšā. Galvenais pēc tam ir jālaista. Nevis uz lapām, bet zeme.”

Kas tad ir kailsakņi un kā tos kopt?

“Kailsaknis ir tad, ka izņem ārā stādu un visas saknes karājas, savukārt, sakņu kamoliņš ir tad, kad viņš ir apaudzis vai izrokot ir kārtīgs kamols ar zemi klāt. Tas ir ļoti, ļoti svarīgi. Tas ir viens no svarīgākajiem. Iekaltētus stādus var kārtīgi salaistīt un viss ir kārtībā. Ja nav normāla sakņu kamola, tad augs var neieaugt,” skaidro A. Ozoliņa.

Aija Ozoliņa,
stādaudzētavas “Meža rasas” vadītāja

“Esmu lasījusi komentāros, ka nevajag to sakņu kamolu un, ka, augu izņemot no poda, vajag kārtīgi izrušināt. Es teiktu, ka labākajā gadījumā vajag iegriezt trīs, četrās vietās, nevis visu izpurināt. Tad tam podiņam ir zudusi jebkāda nozīme, tad jau nav jāpērk podiņā, bet pietiks ar kailsakni. Ja vasaras karstumā zemē iestāda kārtīgi izpurinātu augu, tam būs grūtāk ieaugt.”

Un jāatceras, ka pēc iestādīšanas ir jābūt regulārai laistīšanai nevis uz lapām, bet tieši pie saknēm. Vislabāk rītos un vakaros.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pa dienas vidu ar var laistīt, bet tikai uzmanīgāk,” teic A. Ozoliņa.

Bez laistīšanas, rozēm un arī citiem augiem, svarīga ir augsne, kādā tie tiek stādīti.

Aija Ozoliņa,
stādaudzētavas “Meža rasas” vadītāja

“Runājot tieši par rozēm, kā es saku, visas rozes ir “gaļēdāji”. Vajag visu garšīgo – kompostu, trūdmēslus, ja tas nav pieejams, tad būs jālieto kompleksos mēslojumus. Tāpat jāatceras, ka rozes jāstāda saulainā vietā. Tādā vietā, lai paši var redzēt. Aiz mājas pakša iestādīt nav jēgas. Brīdī, kad zied, var sajūsmināties un redzēt.”

Rozes un kaitēkļi, kā ar tiem cīnīties? 

Gan rozes, gan arī citus dārza augus reizēm apmeklē “nelūgti ciemiņi”.

“Pie rozēm forši izskatās salvijas, lavandas, kaķumētras, bet vai šie augi kaut ko atbaida no rozēm, neesmu pārliecināta. Man liekas, ka 21. gadsimta kukaiņi ir nežēlīgi. Viņiem vajag smago artilēriju. Ja ir augu aizsardzības apliecība, tad viss ir kārtībā, tad ņem augu aizsardzības līdzekļus un darbojas, bet, ja nav, tad visādi cenšas tik galā ar šiem kustoņiem. Tas ir ļoti laikietilpīgi,” skaidro A. Ozoliņa.

Aija Ozoliņa,
stādaudzētavas “Meža rasas” vadītāja

“Paši no sevis kukaiņi nepazudīs. Pēc katra lietus, būs vēlreiz viss jāmiglo. Es nemācēšu pateikt tautas metožu efektivitāti, jo man ir augu aizsardzības apliecība.”

Runājot par tautas metodēm, ir dzirdēs, ka “Coca-colu” smidzina uz rozēm?

“Jā, iespējams tie dzīvnieciņi salīp un tas palīdz, bet es tādās metodēs neiedziļinos. Vienīgais, kas ir labs, ne gluži pret kukaiņiem, bet pret miltrasām un vēl dažām citām slimībām, ko var nopirkt jebkurš, ir sērs. Ar to var šo to ierobežot. Nevienu citu tautas metodi es nevaru ieteikt, jo pati neesmu pārbaudījusi,” teic A. Ozoliņa.

Svarīgākais par stādīšanu vasarā:

  • Sakņu biezums podā.
  • Regulāra auga sakņu laistīšana.
  • Pareizi sagatavo vieta augam un regulāra mēslošana.

Avots: “Meža rasas”

Ieskats stādaudzētavas “Meža rasas” rožu galerijā

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm