Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Jauna mode dārzos: krūmi uz “kājas” jeb augstie potcelmi
Dārzkopības veikalos pašlaik var atrast plašu klāstu ar ogu un augļu, kā arī košumkrūmiem, kas uzpotēti uz augsta potcelma, tāpēc izskatās ļoti dekoratīvi un ir ļoti pieprasīti. Kā konstatē TV3 raidījuma “Zaļie pirkstiņi” vadītāja Rūta Dvinska, tas pašlaik ir “trends”. Kas jāzina par šādiem krūmiem “uz kājas”?
Šādus uzpotētus stādus vērts izvēlēties, vispirms padomājot, kāds ir jūsu mazdārziņš – cik saulains, ēnains, mitrs vai sauss. Tāpat noteikti jāzina, vai tajā rudeņos vai pavasaros bieži ir salnas vai nav. Un vadoties pēc šis informācijas, arī jāizvēlas stādi.

Kā skaidro eksperte Daiga Leitāne (“Kurši”), teju visus augļu krūmus un kokus iespējams uzpotēt uz augstā celma. “Pašlaik ir iespējams uzpotēt visu ko uz kāta. Tūju uz kāta, rododendru, kadiķi…” saka Leitāne. Tāpat arī ierastos ogu un augļu krūmus. Priekšrocība ir, ka šāds augs apstādījumos aizņem mazāk vietas un zem tā var iestādīt vēl kaut ko.
Šāds augs radīs interesantu un košu akcentu dārzā, bet dārzniekam to būs ērti kopt. Piemēram, sarkanas vai dzeltenas tradicionālas ērkšķogas uz augstā celma izskatīsies ļoti dekoratīvi un neparasti, turklāt būs arī ko uzlikt uz kārā zoba. Un nevajag aprobežoties tikai ar ogu krūmiem un kokiem, jo arī dekoratīvie krūmi šādi iegūst pavisam citu izskatu. Piemēram, ‘Hakuro Nishiki’ vai spārnotais segliņš, kas rudenī būs ļoti košs un pamanāms.
Tomēr jāatceras, ka šādi augi būs jutīgāki pret aukstumu un ziemā tos noteikti ieteicams piesegt.
Jāpiebilst, ka pēc iestādīšanas ik gadu jāseko auga labsajūtai, jāizlauž vai jāizgriež liekie dzinumi, kas izauguši zem potējuma vietas. Izlaužot liekos dzinumus, tiek stimulēta straujāka potējuma dzinumu augšana. Ja no celma tiek dzītas atvases jeb mežeņi, tos nogriež.

Jāpaskaidro, ka potēšana ir veģetatīvās pavairošanas metode, kas ļoti populāra koku un krūmu vairošanai, kad viena auga daļu (atsevišķu pumpuru vai zara daļu ar vairākiem pumpuriem) pieaudzē otram augam, kam ir savas saknes.
“Augļu koks ir salikts organisms, tas sastāv no potcelma un šķirnes. Uzpotējot šķirni uz maza auguma potcelma, augļkoks visu savu mūžu būs maza auguma, turpretī, uzpotējot šo pašu šķirni uz liela auguma potcelma, tas būs liela auguma. Turklāt potcelma ietekmē var izmainīties ražošanas sākums, ražības kāpinājums, koka mūža ilgums, noturība augsnē, augļu kvalitāte, izturība pret slimībām un citas pazīmes,” rakstā par augļu koku potēšanu “Latvijas Avīzē” savulaik skaidroja augļkopības eksperts, asociētais profesors Mintauts Āboliņš.
Vairāk par augstcelmu potējumiem, magnolijām un to, kāpēc hortenzijas izgājušas no modes, skaties TV3 dārzkopības raidījumā “Zaļie pirkstiņi” ik sestdienu pulksten 19.20, bet pēc tam TV3Play un atkārtojumā svētdienās pulksten 9.25 kanālā TV3.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!