Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Dārza darbu kalendārs jūnijam
Jūnijs ir rosīgākais mēnesis dārzā, kad jāizstāda pēdējie izaudzētie dēsti un no agrajiem stādiem jau var ievākt ražu. Maijs bija ar bargām salnām, arī jūnijā naktis mēdz būt aukstas, tāpēc agroplēve jātur pa rokai.

Jūnijs nāk ar pirmajām sārtajām zemenēm dobēs. Siltumnīcās regulāri jāveido augi, lai piešķirtu tiem optimālo formu pirms lielās ražas. Dārza darbu saraksts jūnijā ir garš.
Lai stādi balkona kastē vai dārzā puķupodā labi ieaugtos, svarīgi, lai substrāta mitrums būtu lielāks nekā sakņu kamolā. Kad augi ir iedzīvojušies, jāveic pirmā papildmēslošana, aplaistot ar kompleksā mēslojuma šķidrumu. Ērtāk ir lietot jau gatavus šķidros mēslojumus, tos grūtāk pārdozēt. Pirmo papildmēslošanu veic pirms ziedpumpuru atvēršanās un atkārto ik pēc nedēļas.
Dārza darbi jūnijā:
- Pēc salnām iznes laukā telpaugus un atrodi tiem piemērotāko vietu.
- Apgriez pavasara puķu noziedējušās ziedkopas.
- Pēdējais laiks stādīt vasaras puķes.
- Uzstādi nepieciešamos dekoratīvos balstus un stutes peonijām, lilijām, heihērām un citām lielajām ziemcietēm.
- Apkop mauriņu, pielabo to un sēj jaunas sēklas. Nepļauj zālāju zemāku par 4 cm, citādi tas tiks novārdzināts un sausā laikā ātri izkaltīs.
- Uzraugi dēstu kastes un puķu podus. Tiem nepieciešama regulāra laistīšana un mēslošana. Var izmantot ūdenī šķīstošu vai šķidro mēslojumu, atvieglojot laistīšanu.
- Izstādi laukā ķirbju, kabaču un citus dēstus. Tā ražu iegūsi mēnesi agrāk, nekā sējot uzreiz zemē.
- Laikus apseko augus, vai tajos nav iemitinājušie kaitēkļi.
- Apgriez noziedējušos dekoratīvos krūmus.
- Mēslo ogulājus un uzliec tiem tīklus vai cita veida aizsardzību no putniem.
- Reizi nedēļā aprušini kartupeļus, zirņus, bietes, kāļus, kāpostus, burkānus un citus augus.
- Rūpīgi laisti siltumnīcas augus. Laisti pēc iespējas agri no rīta, labāk retāk, bet bagātīgāk.
- Tomātus piesien, izknieb padusītes, mēslo augsni. Siltumnīcās regulāri jāveido augi, piešķirot tiem optimālo formu. Tomātiem izņem pazares, gurķiem saīsinot līdz 2.-3. lapām.
- Tomātu ražu var palielināt par 10-15%, atbalstot pirmos smagākos ķekarus ar speciāliem ķekaru turētajiem, kuri novērš ķekara aizlūšanu. Turētāji jāieliek ziedķēkara pamatnē, sākoties tā ziedēšanai, nevis tad, kad kāts kļuvis resns un jau aizlūzis.
- Pirms vīnogulāju ziedēšanas izgriez liekos zarus. Ja nogriezīsi dzinuma augšdaļu, tas veicinās ķekaru veidošanos. Ja vēlies pavairot vīnogulājus savā dārzā, visvienkāršākais ir pieliekt dzinumu un apraust ar zemi. Tas apsakņosies, un būs jauni stādiņi.
- Vāc rabarberu ražu, kātus no cera izraujot.
- Ievāc skābenes.
- Zemenes jālaista arī ražas laikā, tā palielinot ražu. Laista uzmanīgi starp rindām, cenšoties nesamitrināt lapas. Ja laistīšanai izmanto zāliena laistītāju, labāk laistīt rīta pusē, jo tad liekais mitrums ātri apžūst un neveicina infekcijas attīstību.
- Jūnija sākumā uzmanība jāpievērš sīpolu, puravu un ķiploku aizsardzībai pret sīpolu mušu (Delia antiqua), burkānu aizsardzībai pret burkānu lapu blusiņu (Trioza viridula), kāpostu kultūrās – pret sradžiem (Phyllotreta spp.) un balteņu (Pieris brassicae) kāpuriem. Mazdārziņos var visus apsegt ar agrotīklu.
Avots: “Dārza darbu kalendārs 2023” un “Dārzkopja padomnieks 2023”
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!