Skaistākie Ziemassvētku tirdziņi Eiropā. Kurp doties šogad?

Atkal ir pienācis tas gada laiks, kad visur iededz eglītes, skan dziesmas un gatavojamies svētkiem. Bet visi zina, ka Ziemassvētku iepirkšanās var būt nedaudz nomācoša, it īpaši, ja meklējat unikālus un īpašas dāvanas. Lai arī e-komercija piedzīvo savu slavas gājienu, viena no skaistākajām Ziemassvētku tradīcijām Eiropā ir tirdziņi ar dāvanu meklēšanu piparkūku un egļu smaržas pavadībā, ko var izbaudīt tikai klātienē. Pēc divu gadu pārtraukuma visā Eiropā novembra vidū tie atkal ir atvērti apmeklētājiem.

Kur meklēt skaistākos Ziemassvētku tirdziņus Eiropā? Portāls “tv3.lv” ir izveidojies nelielu sarakstu, kas palīdzēs izvēlēties galamērķi, kurp doties vēl šī gada izskaņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziemassvētku tirdziņu pirmsākumi meklējami jau 15. gadsimtā, un tiek uzskatīts, ka šī tradīcija sākusies Drēzdenē, kur pirmais tirdziņš Ziemassvētku vakarā sarīkots jau tālajā 1434. gada. Bet uz šo godu pretendē arī Vīne un Minhene, jo arī tajās viduslaikos decembri notikuši tirdziņi, bet tie nav saukti par Ziemassvētku.

Mūsdienās Ziemassvētku tirdziņu tradīcija izplatījusies pa visu pasauli, bet joprojām krāšņākie un daudzveidīgākie meklējami Vācijā, Austrijā, Šveicē un Ziemeļitālijā, kā arī Francijā.

Strasbūras Ziemassvētku pasaka

FOTO: Jean-Francois Badias, AP

Nav brīnums, ka Strasbūra daudzviet tiek dēvēta par “Ziemassvētku galvaspilsētu”, jo pat bez rotājumiem tās vecpilsēta vedina domāt par šiem svētkiem, bet, kad uz māju jumtiem ir novietotas mirdzošas gaismiņas, pilsētas centrā iedegas milzu egle un it visur skan mūzika, ir skaidrs, ka Ziemassvētku laiks ir klāt.

Strasbūra notiek viens no vecākajiem Ziemassvētku tirgiem Eiropā, un tiek uzskatīt, ka pirmais noticis jau 1570. gadā.

Strasbūrā tirdziņi ir vismaz 12 vietās pilsētā un kopumā tajos ir vairāk nekā 300 stendu, tāpēc tā ir ideāla vieta, kur izvēlēties dāvanas, rotājumus un kādu Elzasas vīnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Esot Strasbūrā Ziemassvētku laikā, noteikti apskatiet milzīgo Ziemassvētku eglīti “Place Kleber”, izbaudiet garšīgus un izsmalcinātus konditorejas izstrādājumus un vietējo alu Kristusbērna tirdziņā un, visbeidzot, pasakainās gaismiņas “Place de la Cathédrale”.

Vecākais tirdziņš pasaulē – Drēzdenes “Striezelmarkt”

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Kā jau minēts, Drēzdenē pirmais Ziemassvētku tirdziņš svētku vakarā atklāts jau viduslaikos, un kopš tā laika tas ir bijis izcils galamērķis daudziem cilvēkiem, kas ceļo no visām pasaules malām.

Jāpiebilst, ka Ziemassvētku laikā pilsētā tirdziņi ir vairākās vietās – jau minētais “Striezelmarkt”, viduslaiku stilā ieturētais tirdziņš vecpilsētā, tāpat arī tirdziņš krastmalā un arī Reinas otrā krastā pie zelta bruņinieka statujas.
Drēzdene ir viena no autentiskākajām vietām, kur izjust vācu kultūru, īpaši jau Ziemassvētkos.

Staigājot pa tirgus būdiņām, ceļotāji gūst pilnu sajūtu buķeti. Te ir gan Jēzusbērniņa dzimšanas aina, gan simtiem eglīšu, lampiņu un priecīgu cilvēku, kas malko pēc kanēļa smaržojošu karstvīnu, fonā skanot Ziemassvētku dziesmām. Protams, arī piparkūku kalni un štovētu kāpostu pannas.

Vīnes eleganti iespaidīgie Ziemassvētki

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Ziemassvētku svinības Vīnē ar vērienu atzīmētas jau kopš 16. gadsimtā.

No svinīgi mirdzošā apgaismojuma un dekorācijām līdz gardam Ziemassvētku punšam un smaržīgām austriešu desiņām – Vīnes Ziemassvētku tirdziņi ir apburošs piedzīvojums, kuru nevajadzētu palaist garām. Īpaši tāpēc, ka lidojums līdz Austrijas galvaspilsētai no Rīgas neilgst pat divas stundas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vīnē šogad pirmie Ziemassvētku tirdziņi vārtus apmeklētājiem vēra jau 11. novembrī un kopumā pilsētā ir vairāk nekā 10 tirdziņu dažādās vietās – pie Belvederes un Šonbrunas pilīm, Universitātes pilsētiņā, pie Operas, Prāterī un citur.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE
FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Bet pats lielākais un iespaidīgākais noteikti ir pie rātsnama, kur ir vesela Ziemassvētku pasaku zeme. Tirgū ir arī daudz unikālu piedāvājumu un izklaižu, piemēram, gleznošanas meistardarbnīcas, grezna slidotava un izbraucieni ar vilcieniņu vai karuseli bērniem.

Bratislavas tirdziņi ar viduslaiku šarmu

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Ja Vīne jau apskatīta, noteikti vērts aizbraukt arī uz Bratislavu, kas no Austrijas galvaspilsētas atrodas nepilnu 50 kilometru attālumā un priecē ar greznu Ziemassvētku tirdziņu piedāvājumu. Arī Bratislavas vecpilsētā ir vairāki Ziemassvētku tirdziņi un krāšņākais meklējams centrālajā laukumā.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Tur netrūks ne dažādu štovētu kāpostu un ceptu pīles kājiņu, ne tradicionālā karstvīna, pēc kanēļa smaržojošu trēdelniku, ne kalēja darinātu brīnišķīgu lietu, ko uzdāvināt mīļajiem.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Pēc tirdziņu izstaigāšanas pa šaurajām ieliņām uzkāp arī kalnā, lai apskatītu iespaidīgo Bratislavas pili, kas izdekorēta svētkiem un ļaus baudīt brīnišķīgu skatu uz Donavu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zagreba aicina ģimenes

Ja brīvdienas jūs atvedušas uz Horvātiju, uzskatiet sevi par laimīgiem. Idilliskais Zagrebas Ziemassvētku tirdziņš lēnām kļūst arvien populārāks ceļotāju vidū, un Eiropas iecienītāko galamērķu portālā jau ierindojas starp labākajiem pasaulē.

FOTO: Emica Elvedji via www.imago-images.de, imago images/Xinhua

Šī būs īstā vieta, kur ieplānot vēl dažas papildu brīvdienas, jo svētku laikā pilsētā netrūkst aktivitāšu visai ģimenei. Pilsētas centrā pieejamas atrakcijas, piemēram, ledus skulptūras, slidotava, bāri, mūzikas skatuves un kārdinoši smaržojoši ielu ēdieni.

Turklāt bērnus priecē jautrais Ziemassvētku tramvajs, kas kursē pa pilsētu.

Briseles gaismu spēles

FOTO: Olivier Matthys, AP

Ja tev patīk sarežģītas gaismas instalācijas, vērts ieplānot ceļojumu uz Briseli Ziemassvētkos. Šie svētki Beļģijas galvaspilsētā radīs atmiņas visam mūžam, iesaka portāls “European best destinations”.

FOTO: Nicolas Maeterlinck, ZUMAPRESS.com

Tirdziņš pie Lielajās pils pulcē simtiem pārdevēju, kas pārdod ar rokām darinātas dāvanas, karstvīnu, amatnieku izstrādājumus, aicina nobaudīt fondī un beļģu vafeles.

Briseles Ziemassvētku noskaņu rada arī pati Lielā pils, kas naktī “atdzīvojas” un tiek izgaismota dažādās krāsās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Varšavas lampiņu parāde

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Decembrī Varšavas ielas un laukumi iegūst īpašu šarmu. Pēdējos gados Varšavā gan vecpilsēta, gan to ieskaujošās ielas tiek rotātas īpaši krāšņi ar simtiem tūkstoš lampiņu. Varšavas iedzīvotāji – gan lieli, gan mazi – katru gadu ar nepacietību gaida brīdi, kad tiks ieslēgtas gaismas.

Lai izbaudītu svētku noformējumu pilsētā, pastaigājieties pa Karalisko ceļu, apskatiet 30 metrus augsto Ziemassvētku egli Pils laukumā un gaišos rotājumus virs vecpilsētas ielām.

Jaukākie Ziemassvētku tirdziņi Varšavā izvietojušies vecpilsētas centrālajā laukumā, kur ir arī plaša slidotava, un gar vecajiem nocietinājumu mūriem. Tur var iegādāt ne tikai karstvīnu un piparkūkas, bet arī brīnišķīgus adījumus, aitādas un aitu vilnas izstrādājumus no Tatriem, kā arī gardus sierus un daudz ko citu.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Iestājoties tumsai, noteikti ieteiktu doties arī uz karalisko Vilanovas pili, kuras baroka dārzs Ziemassvētkos iedegas miljoniem gaismiņās, imitējot gan krāšņus ziedus, gan strūklakas un dārzus. Bet uz pils fasādes ar gaismu šovu tiek stāstīti stāsti.

Čehu pērles: Prāga un Pilzene

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Ja runā par Eiropas skaistākajiem Ziemassvētku centriem, tad vēl viena vieta, kur ar milzu vērienu māk uzburt svētku sajūtu un piedāvāt pulka izvēles dāvanām, turklāt par saprātīgām cenām, noteikti ir Čehija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai arī daudzviet atrodami mājīgi Ziemassvētku tirdziņi, noteikti jāizceļ Prāga ar valsts lielāko un atpazīstamāko, kā arī viduslaiku pilsēta un alus šūpulis – Pilzene.

Čehu Ziemassvētku tirdziņos vienmēr atradīsi krāšņu Jēzus dzimšanas jeb silītes ainu, izklaides vietas bērniem, kā arī neiztrūkstošos dzērienu un ēdienu stendus. Arī pašiem čehiem ļoti patīk šī tradīcija, tāpēc gan Prāgas, gan Pilzenes un citos tirdziņos sastapsi ne tikai tūristus, kuru, protams, netrūkst, bet arī vietējos.

Tirdziņos noteikti vērts nogaršot dažādos čehu virtuves gardumus, ko parasti pasniedz tieši Ziemassvētkos. Piemēram, pašā svētku vakarā čehi neēd gaļu, bet tradicionālais ēdiens ir karpa ar kartupeļu salātiem.

Berlīnes tirdziņu pārpilnība

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Berlīne ir latviešu iecienīta vieta, kurp doties Ziemassvētku dāvanu meklējumos. Un tas ir pelnīti, jo Vācijas galvaspilsētā šajā laikā ir atvērti vairāki desmiti tirdziņu. Tos visus ar darba laikiem atradīsiet šeit. 

Ja jāmin iespaidīgākie, tad tie noteikti ir Aleksandra laukumā un Šarlotenburgas pils priekšā esošie tirdziņi, kas ik dienu pulcē tūkstošiem apmeklētāju un neliks vilties, jo jautrība un dažādu gardumu pārpilnība ir garantēta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FOTO: mde

Savukārt, ja vēlies, ko atmosfēriskāku, noteikti ieteiktu doties uz Kulturbrauerei, kur vecas alus fabrikas, kas tagad pārtapusi par kultūrvietu, mūros iekārtots Lūcijas Ziemassvētku tirdziņš. Tajā parasti ir stendi visām Ziemeļvalstīm, tostarp arī Latvijai, un var nobaudīt katrai raksturīgos dzērienus un ēdienus, kā arī atrast skaistus amatnieku darinājumus.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Pēc tumsas iestāšanās, noteikti ieteiktu apmeklēt arī Ziemassvētku gaismas dārzu, kas ir krāšņs piedzīvojums Botāniskajā dārzā, kur miljoniem gaismiņu ik gadu veido īpašas instalācijas un pat izrādes. Šogad gaismas dārzs pirmo reizi būs arī Tierpark Friedrichsfelde”.

Baltijas Ziemassvētku tirdziņi

FOTO: Mindaugas Kulbis, AP

Arī Baltijas valstu galvaspilsētās šogad vārtus apmeklētājiem vēruši Ziemassvētku tirdziņi.

Sākoties Adventes laikam, pēc divu gadu pārtraukuma apmeklētāji atkal ir gaidīti Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņā Doma laukumā, kur līdz pat 1. janvārim var ne tikvien iegādāties oriģinālas un sirsnīgas dāvanas, amatnieku gatavotus suvenīrus, nogaršot Ziemassvētku laika ēdienus un dzērienus, bet nedēļu nogalēs gūt prieku un kopības sajūtu, izbaudot dažādu mākslinieku priekšnesumus. Bet tas nav vienīgais Rīgas tirdziņš. To, kāds šogad ir svētku piedāvājums, lasi šeit.

Savukārt Tallinas tirdziņš vecpilsētā pie rātsnama jau vairākus gadus iemantojis gan ceļotāju, gan ceļojumu apskatnieku mīlestību, un tiek iekļaut pasaulē skaistāko sarakstā. Tas noteikti ir pelnīti, jo igauņiem tirgotāju būdiņu, sniega, lampiņu un egļu zaru virpulī izdevies notvert kaut ko no senu pasaku burvības un bērnības prieka. Šogad uz rātsnama sienām tiek projicētas īpašas gaismas gleznas un stāsti. Noteikti izstaigājiet tirdziņu, nobaudot gan groku, gan medījumu desiņas, gan gardās, grauzdētās mandeles ar kanēli vai ķiplociņu.

FOTO: VALDA KALNINA, EPA

Savukārt Viļņa pēdējos gados daudz ieguldījusi, lai Ziemassvētkos sacenstos ar Rīgu un Tallinu, ik gadu pārsteidzot ar īpaša dizaina egli pie katedrāles. Un šogad tā izveidota īpaši grezna, jo pilsēta 2023. gadā svinēs 700 jubileju, izpelnoties arī starptautisku mediju uzmanību. Egles rotājums veidots trīsstāvīgas tortes formā ar 700 svecēm. Laukumā ir arī jauks tirdziņš, bet daudzi pilsētas krodziņi, veikaliņi un kafejnīcas savā starpā sākuši sacensties par krāšņāko noformējumu, priecējot ik vienu, kas dodas vakara pastaigā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm