Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Skadaras ezers Balkānos, kam ir delfīna forma
Skadaras jeb Škodras ezers ir lielākais Balkānos, un tā forma, skatoties kartē, atgādina delfīnu, kura aste un lielākā daļa rumpja atrodas Melnkalnē, bet mazākā daļa un deguns – Albānijā. Ukraiņu tūroperatora “Join up!” rīkotā brauciena laikā uz Melnkalni man bija iespēja to apskatīt pavisam tuvu un apbrīnot šīs vietas dabas neparasto krāšņumu.

Dzīvojām piekrastes pilsētā Petrovecā un uz ezeru devāmies dienas braucienā ar nelielu autobusiņu. Lai arī kartē redzams, ka Skadaras ezers atrodas pavisam netālu, tuvākā pilsēta tā krastā ir nepilnu 30 kilometru attālumā no Adrijas jūras, ceļš turp ved cauri un pāri kalniem, vijas kā čūska un met cilpas kā traks zaķis, tāpēc brauciens prasīs diezgan ilgu laiku un karstuma dēļ nebūs no vieglajiem. Protams, iespējams braukt pa maksas šoseju, kas ir daudz taisnāka un ātrāka, bet tā liegs baudīt skaistus skatus. Tā teikt, viens vai otrs.
Mūsu melnkalniešu gids sākotnēji izvēlējās ainavisko kalnu ceļu, kas latviešu vestibulārajam aparātam bija nedaudz izaicinoši, tomēr novērtējām Balkānu dabas krāšņumu. Pirmā pietura, kur gids Milošs piestāja bija pilsētiņa ar nosaukumu Rijeka Crnojevića. Interesanti, ka, braucot pa ceļu, pat nepamanītu tās brīnišķīgo upes promenādi, bet, aizejot līdz tai, ar pavērtu muti vari tikai apbrīnot mierpilno ainavu.
Šeit apskatāms ainavisks akmens tilts ar arkādēm, kas pēc pasaulslavenā ceļveža “Lonely Planet” ziņām celts 1854. gadā. Kamēr lūkojamies tirkīzzilajā ūdenī, piepeld bariņš baltu zosu, radot gluži vai pastkartei līdzīgu skatu.

Šī būs īstā vieta, kur sēsties upes taksometrā jeb palielā laivā ar jumtu, kas pasargā no spožās saules svelmes, un doties atklāt šejienes dabu.
Laivā līdzi iespējams paņemt arī dzērienus no tuvējām kafejnīcām un pēcāk atvest atpakaļ tukšās glāzes vai citus traukus, tādējādi braucienu padarot vēl patīkamāku.

Otra pilsēta, kur parasti iesaka sākt ūdensekskursiju pa ezeru, ir Virpazara – neliels miestiņš, kuras mājas izvietojušās ap galveno laukumu un ko ieskauj ūdensrožu lauki. Tā parasti tiek minēta kā sākumpunkts nacionālā parka apskatei.
Iespēju un piedāvājumu ūdensekskursijām ir daudz, var izvēlēties, piemēram, 6 stundu ekskursiju ar laivu, kas ļaus iepazīt ezeru un tā skaistākās vietas. Ekskursijas vienam cilvēkam izmaksās no 30 līdz 100 eiro, atkarībā no maršruta.
Laivas brauc ātri, bet ļauj apbrīnot gan ūdensrožu laukus, gan visās malās mītošos putnus. Šeit jāpiemin, ka Skadaras ezera apkārtne ir nacionālais parks, kurā mīt vairāk nekā 270 putnu sugas. Arī mēs redzējām gan balto gārni, gan dažādu sugu pīles un citus ūdensputnus.

Ezera apkārtne noteikti ir arī laba vieta, kur ieturēt maltīti, baudot saldūdens zivis. Skadars ir ļoti dziļš un tīrs kalnu ezers, bagāts ar zivīm, ko plašā klāstā piedāvā arī tuvējos restorānos un kafejnīcās. Te ēdienkartē atradīsi gan zuti, gan foreli un karpu.

Tālāk atkal devāmies kalnā, lai novērtētu skatus, kas vairāk atgādina Vjetnamu vai Taizemi.

Jāpiebilst gan, ka, piebraucot ezeram no šīs puses, tas ir diezgan dūņains un pārpilns ūdensrozēm. Savukārt, ja vēlaties nopeldēties, jādodas uz Murici ciemu, kur ir labākās pludmales.

Kā vēl vienu apskates vietu ezerā vērts minēt arī seno Grmožuras cietoksni uz salas ezerā.
Lūk, neliels ieskats, kā izskatās Skadaras ezera nacionālajā parkā!
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!