Pavasara un vasaras brīvdienas Viļņā: pasākumu saraksts pilsētas 700. jubilejas svinībām gada garumā

Viļņa šogad svin savu 700. gadadienu un piedāvā daudz pasākumu visam 2023. gadam, īpaši pavasarī un vasarā. No mūzikas festivāli, performances, pasaulslaveni projekti un izstādes, kas atklāj pilsētas vēsturi – tā ir tikai daļa no plašā pasākumu klāsta.

23. martā 9:41

Mūzikas dārgakmeņi Viļņas dzimšanas dienā

Viens no 700. gadadienas vasaras programmas notikumiem būs mūzikas festivāls “As Young As Vilnius“, kas notiks no 21. līdz 25. jūlijam. Pagājušajā gadā tas guva milzīgus panākumus, pulcējot vairāk nekā 50 000 apmeklētāju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Svinības atzīmē Sv. Kristofera — Viļņas patrona — dienu, tādējādi aicinot mūzikas cienītājus izbaudīt šo notikumu ar koncertu vienā no vietējo iecienītākajām pilsētas atpūtas vietām — Vinga parkā. Starptautiskie un Lietuvas mākslinieki bez maksas radīs maģisku vasaras deju ballīti ar valdzinošiem audiovizuāliem priekšnesumiem.

urn:newsml:dpa.com:20090101:230125-99-358279
Viļņas mērs Remigijus Simasius. FOTO: SCANPIX

Mūzikas projekts “Mūzika Viļņai” (Music for Vilnius) no 6. maija līdz 6. jūlijam apvieno septiņus pasaulslavenus komponistus – Maikls Gordons (ASV), Anna Korsuna (Ukraina), Tošio Hosokava (Japāna), Heiners Gebelss (Vācija) un citus. Mākslinieki atskaņos instrumentālos vai kameransambļu skaņdarbus, kas īpaši radīti dažām Viļņas vietām, piemēram, bijušam Viļņas geto pagalmam, Ģedimina pils tornim un citām.

Užupis, Viļņā. FOTO: PUBLICITĀTES FOTO

Ikgadējais Viļņas galvaspilsētas dienu festivāls (The Vilnius Capital Days Festival 2023) notiks no 1. līdz 3. septembrim. Festivāls, kas ir viens no lielākajiem pilsētas pasākumiem, katru gadu pulcē lielu skaitu cilvēkus. Šogad tas būs veltīts pilsētas 700. gadadienai.

Viļņas iela. FOTO: PUBLICITĀTES FOTO

Pasākums pārsteigs skatītājus ar deju priekšnesumiem, pirmo ar mākslīgo intelektu atjaunoto operas skaņdarbu, Viļņas Performances mākslas biennāles noslēguma pasākumu, izstādēm un mūzikas pasākumiem, kuros uzstāsies pasaulslaveni roka, popa, džeza, klasiskās mūzikas izpildītāji, kā arī daudz citu šovu.

Ieskats pagātnē caur māksliniecisku skatu

“Viļņas pokers: The Exhibition” (Vilnius Poker: The Exhibition) “MO” muzejā no 2023. gada aprīļa līdz 2024. gada janvārim demonstrēs padomju režīma sabrukumu Viļņā, vienlaikus sniedzot ieskatu Viļņas pagātnē un tagadnē, tās nacionālajā un kultūras identitātē, kā arī pārtapšanā par modernu Eiropas pilsētu. Iespaidīgo ceļojumu laikā vadīs Oskars Koršunovas (Oskaras Koršunovas), viens no ievērojamākajiem Lietuvas mākslas vadītājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izstāde “Viļņas pokers” ir veltījums Ričardam Gavelim (Ričardas Gavelis), kas viens no slavenākajiem lietuviešu romānistiem.

“MO” muzejs Viļņā. FOTO: RYTIS SESKAITIS

No maija līdz oktobrim pilsētas viesiem būs unikāla iespēja piedzīvot dzīvi Viļņā, kāda tā bija pirms 200 gadiem. Lietuvas Nacionālais muzejs (The National Museum of Lithuania) šo iespēju prezentēs interaktīvajā izstādē “Paviljons: Viļņa pirms 200 gadiem” (Pavilion: Vilnius 200 Years Ago), kas atspoguļo 18.-19.gadsimta Viļņu un pilsētas kultūras, demogrāfiskās, arhitektūras un sociālās pārmaiņas.

PantherMedia 21308122
Viļņas Rātslaukums naktī. FOTO: SCANPIX

Mūsdienu gaismas, skaņas, projekcijas un paplašinātās realitātes tehnoloģijas ļaus apmeklēt rekonstruēto bijušo pilsētu un redzēt, kā Viļņā izskatījās apmeklētāju iemīļotās vietas pirms gadsimtiem, kādi pilsētas dārgakmeņi ir saglabājušies līdz mūsdienām, kur dzīvoja elite un ievērojamas personības, kā arī ieskatīties galvaspilsētas pagātnē. “Paviljons” apskatāms bez maksas, un tas būs atvērts 24 stundas diennaktī visas sezonas garumā. Tajā līdzās galvenajai izstādei tiks piedāvāta izglītības programma.

Lai gan Viļņai ir 700 gadu bagāta vēsture, pilsēta nekad nav kļuvusi par vienu milzu skatuvi mūsdienu performanču mākslai. Viļņas Performances mākslas biennāle (Vilnius Biennial of Performance Art), jauns festivāls, kas veidots 700. gadadienai, no 26. jūlija līdz 6. augustam uzņems performances mākslu no tradicionālās vides un ievadīs to pilsētas visnegaidītākajās vietās: parkos, ielās, vēsturiskās un jaunās ēkās.

Festivāls piedāvās iegrimt pārdomas rosinošā programmā, kurā piedalīsies pazīstami starptautiski un lietuviešu mākslinieki, kuri izmantos pilsētas telpas, lai liktu domāt par Viļņas redzamākajām vērtībām – multikulturālismu un inovācijas, drosmi un radošumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nedēļas nogales Viļņas izpētei

Pavasaris un vasara ir laiks, lai apmeklētu dažus no zināmākajiem Viļņas apskates objektiem, piemēram, Ģedimina pili, kas ir pilsētas simbols, un baudītu netraucētus pilsētas panorāmas skatus zem kājām vai gozētos vasaras saulrieta siltajā mirdzumā.

PantherMedia 21308028
Ģedimina pili, kas ir Viļņas pilsētas simbols. FOTO: SCANPIX

Apmeklētāji var apvienot nesteidzīgu pastaigu pa pili ar Viļņas vēstures iepazīšanu un izstādes apmeklējumu, kurā apskatāma Lietuvas lielkņaza Ģedimina vēstules atšifrējums. Vēstule aicināja Eiropas tirgotājus ierasties Viļņā un pirmo reizi iepazīstināja pilsētu ar pasauli pirms 700 gadiem.

Interesanti, ka lai gan tā glabājas arhīvā Rīgā, vēstule pilsētas dzimšanas dienā ir atvesta uz Viļņu un būs apskatāma Lietuvas galvaspilsētā līdz 27. augustam.

urn:newsml:dpa.com:20090101:230125-99-355117
Lietuvas lielkņaza Ģedimina vēstules atšifrējums, kas glabājas Rīgas arhīvā. FOTO: SCANPIX

Apmeklējot šī pavasara un vasaras mūzikas, mākslas un kultūras pasākumus Viļņā, būs iespēja izpētīt arī citas pilsētas vietas un iepazīt citas pilsētas sejas.

Gardēži tiek aicināti doties gastronomijas tūrismā pa pilsētas restorāniem, meklējot gardumus, piemēram, slaveno auksto biešu zupu, kas ir lietuviešu iecienītākais ēdiens vasarā, vai nobaudīt glāzi kvalitatīva pašbrūvēta alus ar ceptu maizi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viļņas ielu kefejnīcas. FOTO: AUGUSTAS DIŽGALVIS

Daži restorāni mudina izbaudīt vēsturisko Viļņas virtuvi, kas radīta īpaši jubilejas gadam un piedāvā nogaršot Viļņai raksturīgākos vēsturiskos ēdienus, piemēram, “Nelsona zrazy” (Nelson’s zrazy) vai “Jeruzalemes kugeli” (Jerusalem kugel), kā arī noklausīties stāstus par tiem.

Ar kajaku pa Viļņu. FOTO: PUBLICITĀTES FOTO

Lai arī Viļņa ir liela pilsēta ar senu vēsturi, tajā saglabājusies saikne ar dabu. Viļņā pieejami dabas piedzīvojumi, sākot ar pārgājienu smaragda mežos ap pilsētu, braukājot ar kajaku pa Viļņu dienas un nakts ekskursijās vai lidot saulrietā ar gaisa balonu. Siltā sezona sniedz plašas iespējas piedzīvojumiem bagātai atpūtai pilsētā.

PantherMedia 21308022
FOTO: PM/SCANPIX

Vairāk ar Viļņas 700. gadadienas programmu vari iepazīties šeit.

Jāatgādina, ka Viļņa visa 2023. gada garumā vērienīgi svin savu 700. jubileju. Gada sākumā svinības tika atklātas ar gaismu festivālu, bet vēl pirms tam tika izvērsta plaša tūrisma kampaņa, aicinot no visām pasaules malām sūtīt apsveikumus Viļņai dzimšanas dienā. Par šo kampaņu lasi rakstā “Nevienas kartītes jau 699 gadus! Viļņa jaunā kampaņā pasmejas par sevi un aicina apsveikt 700. jubilejā”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm