Fjordu šarms ar vēstures garnējumu jeb ko apskatīt saulainajā Melnkalnes lepnumā Kotorā

Šķiet, ka par Kotoru un tās tirkīzzilo, kalnu ieskauto līci pirmo reizi lasīju pirms 20 gadiem, un tas šķita tāls, bet pilnīgi noteikti – brīnumskaists galamērķis. Atceros, ka domāju, cik ļoti labprāt izstaigātu Kotoras vecpilsētas ielu līkumus un sēdētu ostā, lūkojoties uz kruīza kuģiem, kas tur iepeld un lēni dodas prom. Šis sapnis īstenojās vien šogad, kad pirmo reizi apmeklēju Melnkalni pēc ukraiņu tūroperatora “Join up!” uzaicinājuma.

Par Melnkalnes pilsētu Budvu un to, kā no Rīgas nokļūt Melnkalnē, vari lasīt rakstā šeit.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ko apskatīt Kotorā?

Kotoras vecpilsēta, kas iekārtojusies starp dramatiskiem kalniem un Dienvideiropas vienīgā fjorda līkumu, ir vēsturiska, itāliski skaista, bet ar Balkāniem raksturīgu kolorītu. Šeit ļaudis apmetušies jau sen. Pirmoreiz rakstos minēta 168 gadā pirms mūsu ēras, bet tiek uzskatīts, ka cilvēki te dzīvo jau kopš 5. gadsimta pirms mūsu ēras. Kalni pilsētu pasargājuši ne vien no vējiem, bet arī no iebrucējiem, tomēr pilsētu ieskauj arī varens mūris. Senos laikos līdz pat tā pamatam skalojās jūra, bet tagad izbūvēta iela, promenāde un mols motorlaivām. Te valda dzīvīga rosība, kur nav grūti iekļauties.

Mūri stāv jau vairāk nekā 1500 gadus. FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Mūrī ir trīs vārti, kas arī šodien nodrošina iekļūšanu vecpilsētā ar marmora klātiem ielu labirintiņiem. Pie mūra pieslējies arī tirgus, ko noteikti vērts apmeklēt. Ikdienā tas ir visai parasts – te var iegādāties gan sulīgus augļus, dārzeņus un ziedus, gan lauku labumus un ražojumus, bet, ja esi Kotorā sestdienā, skats būs daudz iespaidīgāks. Tā ir Kotoras tirgus diena, kar šurp sabrauc laucinieki un dažādu labumu tirgotāji, bet pilsētnieki un apkaimes iedzīvotāji ģērbj labākās drānas un dodas uz centru iepirkties, satikt draugus uz kafijas tasi, izpļāpāties un visus apskatīt.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Jābrīdina gan, ka tirgus diena te saistās arī ar pamatīgu sastrēgumu, jo ir tikai viena galvenā iela, ko ik brīdi šķērso arī gājēji un līkumo motorolleri.

Ar tirgū nopirktu svaigu ķiršu vai zemeņu kilogramu var piesēst blakus esošajā ostmalā un pavērot iespaidīgo skatu, kā līcī iebrauc 10 un vairāk stāvu kruīza kuģis, apmetoties tā vidū, jo līdz krastam savu iespaidīgo izmēru dēļ netiek. Pa tirkīzzilo ūdeni kā baltas bites traucas motorlaivas un kuģīši.

Līcī ik dienu iebrauc vairāki kruīza kuģi. FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Pēc tam jādodas iekšā vecpilsētā, kas pieslējusies iespaidīgajam Lovčena kalnam (Mt. Lovćen). Protams, te var vienkārši paklīst, bet vērts aiziet līdz katedrālei. Interesanti, ka svētā Trifona pīšļi, kas joprojām glabājas katedrālē, te nonākuši nejauši, jo vesti uz Venēciju no Jeruzalemes, bet ceļā gadījusies ilga vētra, tāpēc nolemts, ka tā ir Dieva griba, lai tie paliktu šajā vietā. Šī ir vecākā katedrāle pie Vidusjūras.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kotoras katedrāle FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Kopumā Kotorā ir veselas 30 baznīcas, kas pārsteidz, ņemot vērā pilsētas nelielo izmēru un to, ka te ir nedaudz vairāk nekā 13 tūkstoši iedzīvotāju.

Pilsētas arhitektūrā, noskaņā un pat ēdienkartēs liela ietekme ir ilgajam venēciešu valdīšanas laikam. Arī Kotorā, tāpat kā daudz kur citur Melnkalnē, bijušas postošas zemestrīces, tāpēc pašlaik redzamie pilsētas nami galvenokārt celti 18. gadsimtā, kad bija venēciešu ziedu laiki šeit.

Skats, kāpjot uz nocietinājumiem FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Ja nav pārlieku karsts, vērts uzkāpt arī līdz pilsētas nocietinājumiem, ko lika celt imperators Justiniāns.  Kāpiens ir visai stāvs un gaišie akmeņi slideni, bet, nokļūstot augšā, tiec atalgots. Skats no kalna ļauj novērtēt gan pilsētas fortifikāciju, gan baudīt Kotoras līci, kas atzīts par vienu no 15 skaistākajiem līčiem pasaulē, un UNESCO kultūras mantojuma sarakstā esošo Kotoras pilsētu. Jāpiebilst, ka pa taku līdz nocietinājumiem var uzkāpt ikviens, bet tad ir vārti un, ja ir vēlme iet tālāk, ieejas maksa nocietinājumos ir 8 eiro. Gar ceļa malu izvietojušās nelielas kafejnīcas, kur gājējiem veldzēt slāpes. Šis objekts atvērts no pulksten 8 līdz 20.

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Vēl kāda lieta, ko nevar neminēt saistībā ar Kotoru, ir, ka te netrūkst ne tikai baznīcu, bet arī kaķu. Minkas ir visur, un pilsēta to izmanto tūrisma veicināšanai. Kaķi ir uz ļoti daudziem suvenīriem un skatlogos, bet, ja esi īsts murrātāju mīļotājs, vērts doties uz Kotoras Kaķu muzeju.

Otrs muzejs, ar ko seno jūrasbraucēju pilsēta Kotora lepojas, ir Jūrniecības un kuģniecības muzejs, kas iekārtots greznā 18. gadsimta pilsētas pilī, un trīs stāvu ekspozīcijā atklāj jūrniecības noslēpumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Muzejs iekārtots 18. gadsimta pilī. FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Visbeidzot, pastaigā pa Kotoru, noteikti vērts aiziet līdz milzīgajai platānai Kino laukumā. Tā kā šī ir klasiska nocietinājumu pilsēta, kuras pirmsākumi meklējami pirms vairāk nekā 2000 gadiem, te mājas ir cieši viena pie otras un nav daudz vietas kokiem. Bet šī platāna pilsētā sniegusi ēnu jau vismaz 350 gadus, un atrodas vienā no lielākajiem laukumiem. Tā iestādīta klostera pagalmā pēc 1667. gada postošās zemestrīces. Šajā laukumā izsenis notikuši svētki, spēlējušies bērni un atradies pilsētas galvenais kino. Arī mūsdienās te vasarā notiek teātra festivāls.

Ko ēst Kotorā?

Kotora ir jūras pilsēta, tāpēc šeit ikvienā restorānā atradīsi plašu jūras velšu izvēli. Lielākoties tiek piedāvāti ēdieni, kam saknes sniedzas Itālijas virtuves tradīcijās.

Mīdiju porcija Kotoras vecpilsētā. FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Noteikti vērts kādā no mazajiem restorāniņiem nobaudīt mīdijas, ko šeit tradicionāli pasniedz ar tomātu viru un svaigu maizi. To saku tādēļ, ka Kotoras līcis ir pārpilns ar mīdiju un austeru fermām, tāpēc gliemenes būs ļoti svaigas. Izrādās, sāļais Adrijas jūras ūdens un no kalniem pieplūstošais saldūdens, rada ideālus apstākļus, lai audzētu gliemenes. Pamatīga porcija mīdiju vecpilsētā izmaksās 11 līdz 14 eiro.

Tāpat vērts nogaršot arī vietējo prušoto jeb sālītu, vītinātu gaļu, kas tiek pasniegta it visur. Tāpat populāra ir kārtīgi izsautēta cūkgaļa kā pamatēdiens un arī grilēta gaļa.

Kur nakšņot Kotorā?

Kotoras vecpilsētā ir ierobežots naktsmītņu skaits, turklāt līdz tām var nokļūt tikai kājām, bet jaunākajās pilsētas daļā Dobrotā gar jūru ir ļoti plašs viesnīcu, kūrortu un apartamentu klāsts. Netrūkst smalku viesnīcu, piemēram, “Kotor Forza Mare”, ko iecienījusi sarunu šovu vadītāja Opra Vinfrija, Bekhemi, aktrise Andželīna Džolija un nesen mūžībā aizsauktā dziedātāja Tīna Tērnere. Tāpat te ir arī vienkāršas naktsmītnes, kur nakts vienam cilvēkam izmaksās ap 20 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FOTO: ANDRA BRIEKMANE

Var ieteikt pameklēt naktsmājas arī kādā no tuvējiem ciemiem un pilsētiņām, piemēram, Perastā, Bijalā vai Herceg Novi, jo gar krastu iespējams pārvietoties ar sabiedrisko transportu un izbraukāt visu salīdzinoši ērti. Autobuss pienāk Kotoras autoostā, kas ir pārsimt metru no vecpilsētas. Tāpat līcī ir aktīva kuģīšu satiksme.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm