6 mazāk zināmas dabas takas, kur doties pretī pavasarim

Kā ik nedēļu, “tv3.lv” apkopojis ieteikumus idejām, kurp doties baudīt dabu brīvdienās. Šoreiz izvēlējos dabas takas, kas nav populārāko vidū, bet pilnīgi nepelnīti, jo tās ir aizraujošas, interesantas dažāda vecuma cilvēkiem un viegli pieejamas.

Lai būtu ērtāk, katras dabas takas aprakstam pievienota arī karte ar tās atrašanās vietu. Ja arī tev ir kāda iecienīta dabas taka, pastāsti par to citiem komentāros.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kupskalnu dabas taka uz jūru

FOTO: ĢIRTS OZOLIŅŠ/F64

Ja neesi liels staigātājs, bet vēlies doties pie dabas un pabaudīt jūras sāļuma un pavasara gaisa reibinošo kokteili, Kupskalnu dabas taka būs īstā. Tā atrodas pirmajā no Kurzemes jūrmalas ciemiem, ja skaita no Rīgas puses, uzreiz aiz Ķemeriem. Takas sākums ir tieši pie apdzīvotas vietas Bigauņciema zīmes.

Koka laipa te ved gar Siliņupes krastu un mežainām kāpām. Nosoļojot dažus simtus metru, nokļūsi pludmalē ar skarbo zvejniekciemu šarmu. Te atrodas arī slavenais, vecais mols, kurš tik skaisti izskatās īsti instaramīgās fotogrāfijās.

Kupskalnu dabas takā gan Siliņupītē, gan pie jūras pašlaik var vērot arī lielu putnu bagātību, kas te pulcējas un pārlido arī no Kaņiera ezera.

Kā atrast Kupskalnu dabas taku?

Adrese: Jaunā iela 3, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, LV-3118

Vasenieku purva dabas taka

FOTO: MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Purvi ir īpaša Latvijas dabas bagātība, un pastaigas tajos vienmēr ir laba ideja.

Vasenieku purva laipa sākas purva malā, šķērso tā vidusdaļu ar lāmām un slīkšņām, garām bebru dambim aizved līdz putnu vērošanas tornim un tad pa grāvja malu gar mežiņu var atgriezties atpakaļ. Šis purvs ir daļa no Stiklu purviem, kas pirms dažiem gadiem piedzīvoja plašu ugunsgrēku, tomēr šeit ainava saglabājusies.

Te apskatāma arī izstrādāta un degradēta purva ainava, kas radusies pēc purvu kūdras izstrādes. Tagad gan te atkal ir iekārtoti aizsprostoti, lai atjaunotu ūdens režīmu. Otrā takas daļā redzams dabiskais purvs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vasenieku purvs ir sūnu jeb augstais purvs. Tādu nosaukumu šis purva tips ieguvis, pateicoties kupolveida formai, kas veidojas, purvam attīstoties jeb augot. Kupolu veido sfagnu sūnas, kas purva centrālajā daļā uzkrājas, kā arī uzkrāj ūdeni.

Kā atrast Vasenieku purva taku?

Zaķumuižas dabas taka

FOTO: VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Lielās Juglas krastos, Zaķumuižā, pavisam netālu no Rīgas, atradīsi vēl vienu ļoti skaistu un interesantu dabas taku. Tā gan nav gara, bet būs piemērota ģimenēm ar bērniem, jo tajā ir vairāki izglītojoši elementi. Maršruts veidots kā mācību taka. Te ir stendi ar sugu aprakstiem un fotogrāfijām.

Savukārt pieaugušajiem interesants ir muižas komplekss, gar ko ved dabas taka, kura veidota astotnieka formā.

Taka ved arī pāri tiltiņiem, kas pavasarī ar straujo upes tecējumu padara pastaigu īpaši jauku.

Kā atrast Zaķumuižas dabas taku?

Adrese: Parka iela, Zaķumuiža, Ropažu novads, LV-2133

Svētes upes palieņu dabas taka

FOTO: JELGAVAS REĢIONĀLAIS TŪRISMA CENTRS

Šī ir viena no jaunākajām dabas takām, atklāta vien 2020. gadā Jelgavas pievārtē. Pastaigu laipas Svētes upes palienes pļavās atrodas starp Sniega ielu, Vītolu ceļu, Būriņu ceļu un Miezītes ceļu. Auto var novietot pretim dīķim, Miezītes ceļa malā.

Šī ir laba vieta pastaigām un dabas, pavasarī īpaši gājputnu, vērošanai.

Laipu garums ir aptuveni 1,6 kilometri. Turklāt, kā jau norāda nosaukums, šī ir vieta, kur Svētes upe mēdz izkāpt no krastiem, tāpēc, lai gājējiem kājas paliktu sausas, laipas iekārtotas pusotra metra augstumā un aprīkotas ar margām, kurās iemontēts speciāls siets. Tāpēc tās būs drošas arī ģimenēm ar maziem bērniem.

Interesanti, ka šajās palienes pļavās lielā platībā izveidoti meandri jeb mitrāji, kur sastādīti dažādi augi, kā piemēram, smaržīgā kalme, parastā niedre un vītola vijmietiņš, zina stāstīt dabas draugi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma


Kā atrast Svētes palieņu dabas taku?

Adrese: Sniega iela 4-6, Jelgava, LV-3001

Mežotnes pilskalna dabas taka

FOTO: KASPARS KRAFTS, F64

Šī ir vēl viena Zemgales dabas taka, kas līdzīgi kā Svētes palieņu taka izvietota pie upes, bet reljefs te ir pavisam cits un ainavas ļoti atšķiras.

Mežotnes pilskalns ir izveidots Lielupes kreisajā krastā, iepretim Mežotnes pilij. To aizsargā 8 metrus augsts valnis un aizsarggrāvis. Tas uzskatāms par vienu no lielākajiem seno zemgaļu nocietinājumiem. “Leģenda vēsta, ka šeit esot atradusies zemgaļu osta. Mežotnes pilskalnu ar Vīna kalnu savieno laipu taka, kas ved gar Lielupes senlejas krastu,” teikts Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā.

Jāpiebilst, ka Mežotnes pilskalnu ar Mežotnes pili no maija līdz oktobrim savieno pontonu tiltiņš pāri Lielupei.

Kā atrast Mežotnes pilskalna dabas taku?

Kazdangas dabas taka

FOTO: MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Šī būs īstā taka tiem, kam patīk garākas pastaigas dabā. Tās kopējais garums ir aptuveni 9 kilometri.

Iebraucot Kazdangā, noteikti pamanīsi dzirnavu ezeru tās centrā. Pie tā tad arī izbūvētas laipas, taka un skatu tornis. Dabas taka ļauj izstaigāt Valātas parku un Šēfera birzi abpus Kazdangas Dzirnezeram.

Parkā izvietotas informatīvās norādes un uz kokiem krāsotais taku marķējums ar dzeltenām, zaļām un sarkanām norādēm. Tajā ir arī dažādas skulptūras.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Noteikti aizstaigā apskatīt arī grezno Kazdangas muižas pili, kurā iekārtots muzejs. Tas gan strādā darbdienās. Stāvlaukums pie pils būs visērtākā vieta, kur atstāt auto.

Kā atrast Kazdangas dabas taku?

Adrese: Jaunatnes gatve 1, Kazdanga, Kazdangas pagasts, LV-3457

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm